fbpx

איך לכתוב פוסט ירוק-עד

קבלו 2 ביטויים שלמדתי מדארן רוז, אחד הבלוגרים המצליחים ביותר בעולם:

פרו-בלוגר – הכוונה היא לא למישהו שהוא ‘בעד’ בלוגרים אלא לבלוגר מקצועי: Professional Blogger, כשהכוונה היא גם להתנהלות מקצועית וגם לפרנסה מהבלוג. החלק של הפרנסה הוא בעייתי קצת בישראל, ואפשר לקרוא על זה עוד בפוסט הזה.

פוסט ירוק עד – הכוונה היא לפוסט שיש לו יש משך חיים ארוך, ואפילו נצחי. בגדול אפשר לומר שהפוסטים האלה מושכים כניסות מגוגל ו/או נשארים רלוונטיים לתמיד ו/או מושכים קוראים לשתף אותם ברשתות החברתיות.

דארן מתאר פוסט על צילום שהתחיל מ-100 כניסות ביומו הראשון ובימים אלה מכניס לו 4 מיליון ביקורים בחודש. 4 מיליון זה לא מספר ממש ריאלי לשאוף אליו בעברית, אבל זה יכול לתת לנו אינדיקציה שהבנאדם יודע על מה הוא מדבר. מתוך המאמרים הנהדרים שלו סיכמתי עבורכם 8 סוגי פוסטים שיש להם סיכוי טוב להפוך לכאלה שיניבו לכם כניסות לאורך זמן:

1 How to

לתוכן מהסוג שעונה על שאלות מסוג ‘איך עושים כך וכך’ יש הרבה יתרונות. קודם כל, אנשים אוהבים לשאול את גוגל איך עושים דברים. סביר מאד להניח שאם כתבת פוסט מוצלח מהסוג הזה הוא יישאר רלוונטי לכמה וכמה שנים (אלא אם כן התחום הוא מאד טכנולוגי ומתפתח במהירות). כמו כן, כאשר הפוסט מוצלח מדובר בתוכן ‘דביק’ שמשאיר רושם על הקוראים וגורם להם לחזור אל הבלוג. ויתרון נוסף: כאשר אנחנו מלמדים את הגולשים משהו שהם לא ידעו זה ממצב את הכותב כדמות סמכות בתחום.

אל תחששו לכתוב הדרכות לדברים שנראים לכם טריוויאליים, מכיוון שזו בדיוק הסיבה שאנשים פונים לגוגל – כי יש להם שאלה שהם מרגישים שהיא טיפשית. לא משנה מה תחום ההתמחות הבלוג, כדאי לכתוב פוסטים שפונים למתחילים ומסבירים בפשטות דברים למישהו ללא ידע מוקדם.

היתרון האחרון של פוסטים מהסוג הזה הוא האפשרות לתת את ההדרכה בדרכים מגוונות: בוידאו, במלל, בשידור וכן הלאה.

2 FAQ

אם פונים אליכם באותה שאלה שוב ושוב – סימן שהגיע הזמן לכתוב פוסט תשובה. ככל שתתקשרו יותר עם הקהל שלכם ותעקבו אחרי פורומים ודיונים סביב תחום הפעילות שלכם תוכלו לזהות שאלות חוזרות מהסוג הזה ולכתוב פוסט שיציג את השאלה בליווי התשובה. אם פגשתם עשרה אנשים ששואלים את השאלה הזו, קרוב מאד לוודאי שגוגל פגש אלף אנשים ששאלו אותה. דוגמאות שדארן נותן מדיונים שהוא ערך הם: ‘מה האורך הנכון לפוסט?’, ‘מה התדירות הנכונה לפרסום פוסטים?’, ‘אפשר להכניס כסף מבלוג?’

3 סטטיסטיקה וסקרים

אאוץ’, הרעיון הזה די כואב לבלוגר ישראלי קטן. אבל דארן טוען בתוקף שעריכת סקרים לגבי נושאים שונים יכולים ללמד אתכם הרבה על מה שהקוראים אוהבים. יש כאן כמה הנחות מוצא שהן בעייתיות לדעתי:  ההנחה שנדע איך לערוך סקר מקצועי, ההנחה שיש לנו מספיק קוראים שייענו לסקר וההנחה שנדע איך לנתח את התוצאות. אם זו לא אפשרות מעשית עבורכם, אפשר לפנות לסקרים מעניינים שנערכו בתחום שלכם, לקרוא את המידע לעומק ולהציג את התוצאות – בליווי קרדיט הולם – לקוראים. מידע רציני ומעניין על תחום הפעילות שלכם הוא פוסט שיכול למשוך קוראים לאורך זמן.

4 סיפורים ותיאורי מקרה

ספרו סיפור טוב ונוגע ללב ותקבלו פוסט אפקטיבי שקוראים נמשכים אליו, משתפים אותו וחוזרים אליו. פוסט כזה תמיד יעניין את הקוראים, גם אם תשתפו אותו מחדש בעוד עשר שנים. סוג ספציפי של סיפור שמושך קהל הוא ‘תיאור מקרה’ – משהו מהתחום המקצועי שקרה באמת. היופי בפוסטים מהסוג הזה הוא שהם לעולם אינם מתיישנים או מאבדים מתוקפם.

5 לכסות תחום

כשאנחנו ניגשים לכסות תחום מסוים יש שני כיוונים הפוכים, ושניהם יכולים להניב פוסט ירוק-עד. ראשית יש פוסטים מסוג ‘הקדמה ל-‘ או ‘מבוא ל-‘… צילום, קישוט עוגות וכן הלאה. מולם ניצבים פוסטים שמתיימרים לכסות את התחום כולו: ‘המדריך האולטימטיבי ל-‘.

6 מאמר פרופיל

פגשתם איש מעניין מהתחום? שמעתם על איש מעניין? מן הסתם תחפשו אותו בגוגל ותגיעו לויקיפדיה, אבל אתם יכולים להיות החלופה לויקיפדיה ולהכין מאמר פרופיל מעניין וצבעוני יותר על האדם מעורר הסקרנות הזה. ברור שאם תוכלו לכלול ראיון עם האדם המדובר הפוסט יהיה מוצלח אפילו יותר. בהנחה שמדובר באדם מעניין באמת סביר מאד להניח שעוד יהיו חיפושים לגביו שיביאו לכם כניסות. וכמובן – פוסט כזה לא יאבד מתוקפו ויישאר מעניין לתמיד. אפשר לבצע גם כתבת פרופיל לתחום תעשייה מסוים, ומומלץ מאד לחזור אחת לשנה לפוסטים מהסוג הזה ולהוסיף מידע חדש כדי שלא יתיישנו.

7 מעגל מומחים

שלחו לעשרה מומחים מהתחום את אותה השאלה וקבלו 10 תשובות שונות. אם אתם יכולים לעשות את זה יש לכם פוסט מרתק על נושא מעניין עם מגוון דעות מוצלח.

8 הכי טובים (רשימות)

10 חשבונות הפינטרסט הכי מעניינים, 10 הבלוגרים החדשים הכי מוצלחים, 10 החנויות הקטנות למוצרי נייר שכדאי להכיר – כל מקבץ כזה יכול לעורר עניין והתייחסות בקרב הקהל הרלוונטי. תת-סוג של הפוסטים האלה הם ‘הרגלים של’ (צלמים טובים, אנשים מצליחים וכדומה). כדי שפוסט כזה יהיה ירוק-עד אתם צריכים לזהות נושאים שיעניינו אנשים לאורך זמן ולערוך את הרשימה סביבם.

הפוסט הזה מתבסס פחות או יותר לגמרי על דבריו החכמים של דארן רוז בפוסט המעולה הזה וגם בפוסט המצוין הזה.