איך עושים קידום אורגני בגוגל

מכירים את זה כשאתם מחפשים משהו בגוגל? ברור שכן… אבל אולי לא שמתם לב אף פעם על איזו תוצאה אתם מקליקים.

סביר להניח שכמו כל הגולשים האחרים בעולם, אתם נוטים להקליק על אחד מששת הקישורים במקומות הראשונים בדף הראשון. שימו לב לכך שהכוונה היא למקומות הראשונים מתחת לפרסומות (הפרסומות מסומנות במילה הקטנה ‘Ad’). לכולנו יש המון שעות ניסיון בגוגל, ולמדנו בלי להרגיש שהתשובה הטובה ביותר לחיפוש שלנו תופיע באחד מהמקומות האלה.

לפעולות שאנשים עושים כדי להשתחל לאחד מששת המקומות האלה (או לפחות לדף הראשון) קוראים קידום אורגני. לפעמים תתקלו במונח SEO, או במונחים ‘קידום אתרים אורגני’, או ‘קידום אתרים דרך גוגל, או ‘קידום אתרים בחינם’ (ואפילו: ‘פרסום אורגני בגוגל’). ברור שמי שיושב במקומות האלה מקבל יותר כניסות!

SEO זה ראשי תיבות של המילים Search Engine Optimization (אופטימיזציה למנועי חיפוש). והפירוש פשוט מאד: מנוע חיפוש = גוגל (כי הוא היחיד שנחשב). אופטימיזציה = לשפר את התכנים שלך כך שגוגל יאהב אותך! עכשיו, יש המון ‘מומחי SEO’ ומקדמי אתרים שישמחו לקחת ממכם כסף טוב כדי להכניס אתכם למקומות הגבוהים. אבל מה עושה שמי שאין לו כסף?

או במילים אחרות: האם אתם יכולים לקדם את האתר שלכם בחינם, בלי שום עזרה מקצועית?

קידום אתרים בגוגל לבד

האם זה אפשרי? כן.

האם זה קל? לא תמיד. תלוי באיזה תחום אתם מנסים לפעול, ועד כמה עזה התחרות סביב מונחי החיפוש.

כך או אחרת, מאד משתלם לנסות. קבלו 5 צעדים לקידום אינטרנטי אורגני.

צעד ראשון – מבינים

קודם כל, תפנימו: בעולם של האינטרנט גוגל הוא המלך. בעצם – גוגל הוא אלוהים כל יכול שיכול להעיף את האתר שלך לשחקים או לקבור אותו במעמקים. אם אתם לא עולים בשום חיפוש בגוגל היחידים שייכנסו לאתר שלכם הם הדודה מחדרה וכמה חברים שהצלחתם לדחוף להם קישורים דרך פייסבוק או במייל.

אחרי שהבנתם את זה, אתם כנראה מבינים שגוגל חייב לאהוב את האתר שלכם. וגוגל אוהב תוכן – אבל לא סתם תוכן! גוגל אוהב תוכן שאנשים אוהבים (וזה כולל טקסטים, תמונות וסרטונים). לכל שאלה שמישהו מקליד למנוע החיפוש גוגל ינסה למצוא את התשובה שתעשה את המישהו הזה מרוצה. אז הוא סורק את כל התשובות האפשריות ולאט לאט מזהה מה התשובה שמרבית האנשים אוהבים: זו התשובה שתופיע במקום הראשון. אם התכנים שלכם זבליים אף אחד לא ירצה לקרוא אותם וגוגל יידע את זה.

צעד שני – מגדירים את השאלות

סיכמנו שאתם רוצים שהאתר שלכם יופיע גבוה בעמוד הראשון בגוגל. א-ב-ל, להכניס תוכן למקום הראשון בדף הראשון זה לא תמיד הישג כזה גדול. הרי אם תכתבו פוסט על שאלה שאף אחד לא שואל אף פעם (“האם חתולים עפים בחלל?”), הוא לא יניב לכם כניסות כי אף אחד לא מחפש את המילים האלה. אבל כתבו פוסט על “עוגת יום הולדת”, למשל, השחילו אותו לאחד המקומות הראשונים – והופ! יש לכם עשרות אלפי כניסות בחודש.

ומבחינה מעשית, זה הרגע לפעול בחוכמה: קובעים מה הנישה שאתם עומדים לפעול בה ולפני שמתחילים להכניס תכנים בודקים מה השאלות שהרבה אנשים שואלים. ויותר חשוב מכך – איך אתם מספקים את התשובה הכי טובה בעולם לשאלות האלה.

מכיוון שאין שום דרך לדעת מראש איפה תתקדמו יפה ואיפה זה יילך יותר קשה – פזרו את הסיכונים. כתבו הרבה פוסטים בנושאים שונים, סביב ביטויי מפתח שונים. בחרו נושא פופולרי אבל לא פופולרי מדי. אם תכתבו על “עוגת יום הולדת” אתם נכנסים ראש בראש בפוסטים חזקים שיושבים היטב על המקומות הגבוהים כבר הרבה מאד זמן. הדרך הטובה ביותר היא לנסות לזהות מונחים שיש סביבם הרבה חיפושים אבל אין עליהם תשובות טובות.

בנוסף, מומלץ מאד להשתמש בכלי תכנון מילות המפתח של גוגל – כך תוכלו לדעת בביטחון מה החיפושים הפופולריים. הנה קישור למאמר שמסביר על הכלי הזה מעט יותר.

צעד שלישי – מתחנפים לגוגל

זה מה שגוגל אוהב

 1. תוכן מקורי (הוא מזהה תכנים מועתקים)
 2. תוכן ממוקד נישה – קשה לגוגל לאפיין אתר שמתפזר על המון תחומים
 3. תוכן פופולרי – לא חייבים המון גולשים אבל חייבים גולשים מעורבים ומחוייבים
 4. שימוש בביטויי מפתח (כמו שתיארתי בסעיף הקודם)
 5. עדכונים סדירים של תכנים נוספים
 6. גולשים שנשארים באתר הרבה זמן
 7. אתר מסודר ומאורגן למשעי (עובדים עם מתכנת מקצועי או על מערכת מובנית כמו וורדפרס)
 8. אתרים חיצוניים (איכותיים ורלוונטיים!) שמציגים קישורים שלוקחים לתוך האתר שלכם (עוד מידע על שיתופי פעולה תמצאו בקישור הזה).

זה מה שגוגל שונא

גוגל מזהה תכנים מועתקים ומעניש עליהם! אף פעם (אבל אף פעם) אל תעתיקו תכנים מאתר לאתר, אפילו אם מדובר בתכנים בבעלותכם. אם אתם רוצים לפרסם את התכנים במקום נוסף חשוב לשנות אותם במידה ניכרת.

גוגל מעניש גם על קישורים פיקטיביים. הקפידו לקבל קישורים רק מאתרים אמיתיים ורציניים שבאמת קשורים לתחום הפעילות שלכם.

גוגל שונא תכני זבל. אל תדחפו כמות על חשבון איכות! ‘מומחי SEO’ וכותבי תוכן שיווקי נוהגים לפרסם מאמרים ולשלב בהם מילות מפתח כדי לקדם אתרים של לקוחות. ברור שמישהו שבאמת יש לו תשוקה לנושא יכתוב מאמר איכותי ומעניין יותר מהחומר הגנרי שהמומחים האלה מייצרים, ולכן בלוגר אמיתי תמיד ינצח מומחים לכתיבת תוכן שיווקי.

אם תרגיזו את גוגל והוא יעניש אתכם, אל תצפו להודעה ממחלקת קשרי לקוחות. פשוט – בוקר בהיר אחד מספר הכניסות יירד דרמטית ואתם תגלו שירדתם בדירוג הרחק הרחק למטה. תיקון של בעיה כזו יכול לקחת שנים.

צעד רביעי – מאנדקסים

גוגל זה בעצם אינדקס אחד ענקי. האלגוריתם שולח ‘עכבישים’ ש’זוחלים’ על פני הרשת כדי לאתר מידע חדש (סביר להניח שההסבר הזה פשטני מעט, אבל זה הדימוי שיש לי בראש).

אתם לא רוצים לחכות עד שגוגל יעבור על כל האתרים בעולם! ספרו לו שאתם שם!

 1. פותחים חשבון בגוגל אנליטיקס (חפשו מדריכים ברשת).
 2. פותחים חשבון בקונסולת החיפוש של גוגל (כנ”ל).
 3. דואגים לקישורים פנימיים באתר שלכם – למשל, תפריט ניווט, קטגוריות, תגיות.
 4. מקדמים את האתר ברשתות החברתיות – מקשרים אליו ולתכנים מתוכו הרבה ככל האפשר ומנסים לגרום גם לאחרים לשתף תכנים.

צעד אפשרי נוסף הוא בניית מפת אתר והגשתה לקונסולת החיפוש. כאן הדברים מתחילים להיות קצת טכניים, ואין סיבה להשתגע. אפשר לדחות את זה להמשך הדרך, כרגע יש לכם מספיק דברים חדשים ללמוד.

צעד חמישי – ממתינים

בנייה של האתר מול גוגל לוקחת זמן – כמה חודשים במקרה הטוב (ליוצר תוכן מנוסה), ובהרבה מקרים כמה שנים.

צריך להסתכל על זה כמו על השקעה בנכס רב ערך, כי הדירוגים הגבוהים בגוגל יניבו לכם כניסות רבות לאורך זמן. וכאן אנחנו מגיעים לעוד נקודה מעניינת: אם יש לך תכנים שגוגל כבר זיהה כתכנים חזקים – גוגל הופך לחבר וקל יותר ויותר לקדם את התכנים החדשים שלך. זה מעגל חיובי שמזין את עצמו.

אז כמובן שבזמן שאתם ממתינים אתם ממשיכים לייצר כל הזמן תכנים איכותיים נוספים.

רגע, סליחה, מה רע בפייסבוק?

קודם כל, יש המון דברים רעים בפייסבוק (אבל זה לא הנושא שעל הפרק היום).

כשתתחילו לעבוד, תראו די מהר שגוגל לא מכניס לאתר אף גולש. תגלו גם שהרבה יותר קל למשוך חברים מהחשבון האישי בפייסבוק, וזה נראה מפתה להשקיע את עיקר העבודה בפייסבוק. אבל הפוסטים שלכם בפייסבוק, פופולריים ככל שיהיו, הם זמניים ותלויים בפלטפורמה של פייסבוק (שגם מכריחה אתכם להוציא כסף טוב). כשתצליחו לגרום לגוגל לאהוב פוסט כלשהו באתר שלכם פתאום תראו כניסות בכל פעם שמישהו יבצע את החיפוש הרלוונטי… הצלחה כזו תחזיק מעמד הרבה זמן ולא תעלה לכם כסף.

ולסיכום, כך כותבים פוסט איכותי

 1. לחפש נושא שמעניין אנשים לאורך זמן
 2. לעשות חיפוש במצב אנונימי ולבדוק את התכנים המתחרים על המונח הזה
 3. (אפשר לעבור בכלי מילות המפתח של גוגל ולזהות את הביטויים שכדאי לשלב)
 4. לכתוב פוסט מעולה, גדוש במילות מפתח ויותר איכותי מכל מה שיש ברשת
 5. לקדם את הפוסט ברשתות החברתית
 6. לנסות לגרום לכך שאתרים אחרים יקשרו אליו
 7. (לשקול בזהירות קידום בתשלום)
 8. לחכות בסבלנות ולקוות לטוב