למה בעצם יש בלוגרים בעולם?

מה יוצא להם מזה? למה זה טוב בכלל? זה הרבה עבודה?

נראה לי שהפכתי למומחית לעניין. כשאני סוקרת את 614 (!) הבלוגים הפעילים שרשמתי במאגר, אני מזהה כמה סוגי בלוגרים עיקריים, ומהם אפשר לגזור את הסיבות שבגללן אנשים כותבים בלוג. 

קבלו את רשימת הסיבות המרכזיות לניהול בלוג:

 • כדי להפוך לאושיית רשת / משפיענית / דמות סמכות מוכרת בתחום מסוים
 • כדי לתמוך בנוכחות הדיגיטלית של העסק ולקדם אותו בגוגל
 • כדי לקדם אג’נדה או רעיון שחשוב לך
 • כדי לבטא את עצמך 
 • סתם כי זה כיף!!

המקצוענים > שרוצים להפוך למשפיענים מוכרים

תחת הקטגוריה הזו תמצאו בלוגרים שמתייחסים לבלוג כמו עבודה – והם עובדים קשה! מעלים תמונות ברמה גבוהה, מנהלים חשבונות ברשתות החברתיות, מפרסמים תוכן איכותי בתדירות גבוהה. המקצוענים מציעים לקוראים שלהם ערך מעשי ושימושי: טיפים, מסלולי טיול, מתכונים, הדרכות, מידע.

מה יוצא להם מזה?

בדרך כלל מקצוען מתחיל לכתוב כתחביב, ותכונות כמו כפייתיות ופרפקציונזם מריצות אותו קדימה. זו גם דרך מעולה למתג את עצמך כדמות סמכות בתחום מסוים.

בלוגרים מקצוענים הם המעטים שאולי יראו כסף אמיתי ישירות מהבלוג… אולי יזמינו אותם לכתוב בתשלום עבור גוף תקשורת גדול. פרסומות באתר אולי יכניסו להם דמי כיס. אולי זה יאפשר להם למכור סדנאות או לפתוח חנות וירטואלית? בעבר זה קרה רק לכל מיני סלבים, אבל בימים אלה גופי מסחר התחילו לשלם גם לבלוגרים על קידום ברשתות החברתיות (בעיקר בעולמות האוכל והאופנה).

זה הרבה עבודה?
המון.

הסוחרים > שרוצים לקדם את העסק שלהם

בעלי עסקים שפותחים בלוג כדי לקדם את העסק שלהם. זה צעד חכם מאד כי בלוג מוצלח הוא כלי תדמיתי חזק שגם יכול להביא מכירות ישירות. בלוג מסחרי מצוין יהיה כזה שיביא הרבה ערך לגולשים וכך יכניס אותם לבלוג. כל כניסה כזו יכולה להפוך להזמנה, כל גולש – ללקוח.

סוחרים שיודעים את העבודה יכתבו בלוג מרתק ומלא תועלת סביב תחום פעילות העסק עבור הגולשים. אם כך, סוחר מוצלח יפעל בדיוק כמו בלוגר מקצוען – הוא ישקיע הרבה מאד אנרגיה בכתיבה ובקידום של בלוג בעל ערך שמעניק מידע והנאה לקוראים. מן הסתם, חלק מהסוחרים התחילו מבלוג מצליח ובנו סביבו עסק שמוכר פריטים רלוונטיים לתחום הסיקור של הבלוג.

מה יוצא להם מזה?

במיטבו, בלוג מסחרי הוא דרך יוצאת מהכלל לקידום עסקי והרחבת מעגל הלקוחות. מדובר בחלק בלתי נפרד מאסטרטגיית השיווק הדיגיטלי של העסק.

זה הרבה עבודה?
המון.

החולמים > שרוצים לקדם אג’נדה או רעיון

כאלה שיש נושא שבוער בהם והם מתים להעביר אותו הלאה. אם יש להם שכל הם ילמדו איך לנהל בלוג שיביא הרבה קוראים ויקדם את המטרה שלהם. כלומר – יש לנו כאן עוד סוג בלוגר שצריך לחשוב על הקוראים ולהתנהל כמו המקצוענים.

מה יוצא להם מזה?

קידום מטרה שקרובה לליבם.

זה הרבה עבודה?
 כן, אם רוצים להגיע להרבה קהל.

המשוררים > שרוצים לבטא את הכישרון שלהם

משוררים זה הכינוי שנתתי לאנשים המוכשרים והנלהבים שיש להם צורך לחלוק את רגשותיהם וחוויותיהם עם הזולת. במקרה הזה הבלוגר הוא משורר (או סופר, או צלם, או קומיקסאי) שמשתמש באינטרנט כמו שפעם השתמשו במגירה… עם ההבדל הקטן שרשת האינטרנט מאפשרת לו לחשוף את יצירתו לפוטנציאל אינסופי של קוראים. בלוגים מהסוג הזה הם לרוב אישיים ומציעים לקוראים ערך אמנותי-רגשי.

מה יוצא להם מזה?

זה כיף. הם יוצרים מזכרת יפה לחלוק עם מי שהם אוהבים או לשמור לעצמם. מי שמוכשר מאד יצליח להשיג הרבה קוראים, למרות שהמשוררים לא ירדפו אחרי הקוראים בכוח.

זה הרבה עבודה?

רק אם רוצים.

הקלילים > שסתם נהנים לכתוב ולשתף

את הבלוגרים החובבים נמצא כאורחים באתרים כמו סלונה או תפוז. הם עלולים להתפתח למקצוענים בהמשך – אבל רובם יתפיידו עם הזמן וישכחו מהבלוג.

מה יוצא להם מזה?

כלום ושום דבר.

 

במילים אחרות – מי שרוצה להכניס הרבה קוראים – אלפים, עשרות אלפים ואפילו מאות אלפים – עומד לעבוד קשה מאד. אתם נכנסים לשוק עמוס בכשרונות ובאנשים שעובדים קשה. כמובן שצריך להוציא מהכלל הזה סלבים – כל סלב יכול לפתוח בקלות בלוג ולהכניס המון גולשים, ומי מהם שישקיע גם יחזיק אותם בקלות.

המפתח הכי חשוב בעולם הבלוגינג הוא התמדה. אם תבדקו, תגלו שמרבית הבלוגים המצליחים קיימים ופועלים ברצינות כבר שנים ארוכות. במרבית המקרים קהל העוקבים נבנה בעבודה קשה ולאורך זמן.

קידום הבלוג ייקח זמן וידרוש מכם הרבה עבודה קשה, אין פתרונות קסם! שימו לב ואל תתפתו לכל מיני סדנאות וגופים שישמחו לעשות עליכם כסף.


mood_bad
 • אין הערות עדיין
 • הוספת הערה לפוסט זה

  More
  articles