fbpx

למה לפתוח בלוג?

שאלנו כבר באתר הזה איך לפתוח בלוג, אבל הדיון בפוסט ההוא היה בעיקר על השאלה הטכנית – איפה ואיך יישב הבלוג שאתם כל כך רוצים לפתוח.

בפוסט הנוכחי אני מעלה, ברשותכם, שאלה אחרת לגמרי: האם אתם רוצים לפתוח בלוג? מה ייצא לכם מזה? למה זה טוב בכלל? זה הרבה עבודה?

נראה לי שהפכתי למומחית לעניין. כשאני סוקרת את 525 (!) הבלוגים הפעילים שכבר מצאתי במסגרת המאמץ להקים את המאגר הזה, אני מזהה כמה סוגי בלוגרים עיקריים, ומהם אפשר לגזור את הסיבות שבגללן אנשים כותבים בלוג. לפעמים מדובר באמצעי לביטוי אישי יצירתי, לפעמים בפרופיל עסקי-תדמיתי ובמקרים אחרים זה כלי לקידום העסק.

ולהסברים בהרחבה –

ביטוי אישי יצירתי

משוררים, כך אני קוראת בלב לאנשים המוכשרים והנלהבים שיש להם צורך לחלוק את רגשותיהם וחוויותיהם עם הזולת. במקרה הזה הבלוגר הוא משורר (או סופר, או צלם, או קומיקסאי) שמשתמש באינטרנט כמו שפעם השתמשו במגירה… עם ההבדל הקטן שרשת האינטרנט מאפשרת לו לחשוף את יצירתו לפוטנציאל אינסופי של קוראים. בלוגים מהסוג הזה הם לרוב אישיים ומציעים לקוראים ערך אמנותי-רגשי.

למה הם כותבים בלוג? בשביל הכיף. יש להם מזכרת יפה לחלוק עם מי שהם אוהבים או לשמור לעצמם. מי שמוכשר מאד יצליח להשיג הרבה קוראים, למרות שהמשוררים לא ירדפו אחרי הקוראים בכוח.

בלוג מקצועי

תחת הקטגוריה הזו אני כורכת את הבלוגרים שמתייחסים לבלוג כמו עבודה – והם עובדים קשה! מעלים תמונות ברמה גבוהה, מנהלים חשבונות ברשתות החברתיות, מפרסמים תוכן איכותי בתדירות גבוהה. המקצוענים מציעים לקוראים שלהם ערך מעשי ושימושי: טיפים, מסלולי טיול, מתכונים, הדרכות, מידע.

למה הם עושים את זה? לפעמים הם פשוט נהנים, כמו המשוררים – אבל הם פשוט כל כך פרפקציוניסטים שהתחביב הפך לאתר מושקע במיוחד. לפעמים הם רוצים למתג את עצמם כדמות סמכות. ובהמשך? אולי יזמינו אותם לכתוב בתשלום עבור גוף תקשורת גדול. פרסומות באתר אולי יכניסו להם דמי כיס. אולי זה יאפשר להם למכור סדנאות או לפתוח חנות וירטואלית? בעבר זה קרה רק לכל מיני סלבים, אבל בימים אלה גופי מסחר התחילו לשלם גם לבלוגרים על קידום ברשתות החברתיות (בעיקר בעולמות האוכל והאופנה).

בקיצור: ברגע  שאתה מביא טראפיק של עשרות (או מאות) אלפי גולשים בחודש אפשר לעשות עם זה כל מיני דברים טובים.

בלוג כתחביב

יש בלוגרים שמציעים טיפים ומידע לקוראים, אבל הם לא יותר מדי באטרף על כל העניין. בגדול הם עושים את כל מה שהמקצוענים עושים, אבל באיזי, בכיף שלהם. הם דומים למשוררים בכך שהם לא במיוחד לחוצים על קוראים ועוקבים.

את הבלוגרים החובבנים נמצא פעמים רבות כאורחים באתרים כמו סלונה או תפוז. הם עלולים להתפתח למקצוענים בהמשך – אבל בשלב הנוכחי הם פשוט חולקים ידע ומידע. הם דומים למשוררים בכך שהם לא מתעניינים במיוחד בכמויות הקוראים וסתם נהנים מהכתיבה. הם דומים למקצוענים בכך שהם מחפשים להעניק לקוראיהם ערך מוסף ותועלת.

בלוג ככלי לקידום עסקי

בעלי עסקים שפותחים בלוג כדי לקדם את העסק שלהם. זה צעד חכם מאד כי בלוג מוצלח מביא תנועת גולשים שמתעניינים בתחום וכל גולש הוא לקוח פוטנציאלי. בלוג מסחרי מצוין יהיה כזה שיביא הרבה ערך לגולשים וכך יכניס אותם לבלוג. כל כניסה כזו יכולה להפוך להזמנה, כל גולש – ללקוח. במיטבו, בלוג מסחרי הוא דרך יוצאת מהכלל לקידום עסקי והרחבת מעגל הלקוחות.

סוחרים שיודעים את העבודה יכתבו בלוג מרתק ומלא תועלת סביב תחום פעילות העסק עבור הגולשים. אם כך, סוחר מוצלח יפעל בדיוק כמו בלוגר מקצוען – הוא ישקיע הרבה מאד אנרגיה בכתיבה ובקידום של בלוג בעל ערך שמעניק מידע והנאה לקוראים. מן הסתם, חלק מהסוחרים התחילו מבלוג מצליח ובנו סביבו עסק שמוכר פריטים רלוונטיים לתחום הסיקור של הבלוג.

בלוג ככלי לקידום אג’נדה או אידיאולוגיה

כאלה שיש נושא שבוער בהם והם מתים להעביר אותו הלאה. אם יש להם שכל הם ילמדו איך לנהל בלוג שיביא הרבה קוראים ויקדם את המטרה שלהם. כלומר – יש לנו כאן עוד סוג בלוגר שצריך לחשוב על הקוראים ולהתנהל כמו המקצוענים.

זה הרבה עבודה?

תלוי. אם אתם משוררים או שזה תחביב שולי – תעבדו בכיף שלכם ותיהנו מעצם היצירה. זה סוף הסיפור, הרי אתם יודעים למה אתם כותבים בלוג. ת’כלס, הפוסט הזה לגמרי מיותר עבורכם.

כל מי שרוצה להכניס הרבה קוראים – אלפים, עשרות אלפים ואפילו מאות אלפים – עומד לעבוד קשה מאד. אתם נכנסים לשוק עמוס בכשרונות ובאנשים שעובדים קשה.

(בואו נסייג: אולי יש מקרים נדירים שבהם בלוגר מכניס המון קוראים פשוט כי הוא נורא מוכשר, אבל אני חושבת שבהינתן כל הבלוגרים המקצוענים שצצו בשנים האחרונות, התחרות לא פשוטה בכלל. כמובן שצריך להוציא מהכלל הזה סלבים – כל סלב יכול לפתוח בקלות בלוג ולהכניס המון גולשים, ומי מהם שישקיע גם יחזיק אותם בקלות).

המפתח הכי חשוב בעולם הבלוגינג הוא התמדה. אם תבדקו, תגלו שמרבית הבלוגים המצליחים קיימים ופועלים ברצינות כבר שנים ארוכות. במרבית המקרים קהל העוקבים נבנה בעבודה קשה ולאורך זמן.

זה קשה?

אם זה קשה לכם, אל תעשו את זה. ניהול בלוג בישראל נעשה בעיקר בשביל הכיף, כי פרנסה ישירה לא תצא לכם ממנו.

יוצאים מכלל זה הם בלוגרים שרוצים למכור לציבור מוצרים או אג’נדה. לבלוגרים מהסוג הזה משתלם לעבוד קשה גם אם לא כל כך כיף להם.

ומה ייצא לי מזה?

יכול לצאת לכם פרסום בקנה מידה מסוים עבור קהל שמעניין אתכם. יכולים לצאת לכם מזה לקוחות חדשים לאג’נדה או למוצר שלכם. יכול לצאת לכם מזה סיפוק אישי ויצירתי. יכולה להיווצר הכנסה עקיפה דרך הרצאות, סדנאות או מוצרים שתמכרו לגולשי הבלוג. זה ייקח זמן וזה לא יעשה אתכם עשירים! שימו לב ואל תתפתו לכל מיני סדנאות וגופים שישמחו לעשות עליכם כסף (עוד על פרנסה מהבלוג בפוסט הזה).