fbpx

שיווק דיגיטלי לעסקים

בעולם השיווק האינטרנטי יש קטע מעניין: חיפוש גוגל של המילים ‘שיווק דיגיטלי’ מעלה תוצאות אחרות לגמרי מהחיפוש ‘Online Marketing’.

החיפוש בעברית יוביל את הגולש לשלל חברות ייעוץ שרוצות למכור את שירותיהן. הנחת המוצא היא ספציפית מאד ומיושנת למדי: אתה – הלקוח – מעוניין לקדם את העסק שלך ברשת ולהגיע אל הלקוחות הפוטנציאלים. זה אומר שחברות הייעוץ עומדות להשקיע הרבה מאד מאמצים במחקר ובניתוח נתונים כדי להגיע אל פלח השוק המדויק ביותר. מנגד, החיפוש באנגלית יפרוש בפניכם גישה עדכנית שהופכת את המשוואה על הראש: במקום להניח שיש לך עסק ועכשיו אתה מחפש את קהל הלקוחות – ההנחה היא שאתה רוצה לבנות קהל סביב נישה מסוימת, ללמוד את הצרכים שלו ולמכור ספציפית לקהל הזה.

תיאורטית, שתי הגישות האלה אינן מנוגדות: כל עסק שואף להגיע לקהל יעד ממוקד ומעולה ככל האפשר. ובכל זאת יש כמה הבדלים מהותיים:

קודם כל, ישנו ההבדל בין בעל עסק שתופר מוצר סביב קהילה לבין בעל עסק שמנסה למצוא אקראית את הלקוחות שלו מתוך מיליוני גולשים. אם ניקח את המצב הזה לעולם האמיתי והמוכר – זה דומה להשוואה בין חנות למוצרי תינוקות ליד מחלקת יולדות, לבין אותה חנות עצמה שממוקמת ברחוב הומה. ברור שהחנות שבבית החולים תצליח יותר, וברור שבעל החנות שברחוב יתקשה להגיע אל ההורים המצפים ויצטרך להשקיע הרבה יותר כסף ומאמץ כדי לגרור אותם עד אליו. וזה עוד בלי שהזכרנו את כל הסחות הדעת שקיימות ברחוב (או במרחב האינטרנטי).

ההבדל הבא הוא כלכלי: כל אחד יכול לבנות קהילה באינטרנט, אבל רק מעט מאד אנשים יידעו איך להגיע אל קהל היעד שלכם מאפס. זה שירות יקר שדורש מומחיות גבוהה, וקשה לזהות את השרלטנים. במו עיני ראיתי בעל עסק שהוציא 30 אלף שקלים על ‘מומחה SEO’ שלא הביא לו לקוח אחד ויחיד. היו הרבה מילים יפות על טיפוח השוק ובניית נכס דיגיטלי – אבל בשורה התחתונה אפילו מספר הכניסות לאתר לא השתפר.

ולבסוף – קיימת שאלת הביצה והתרנגולת. או שיש לך עסק ואתה מחפש לקוחות, או שיש לך קהילה ואתה רוצה לבנות סביבה עסק (ואולי בכלל עדיין לא התחלת בכלל? – אם עדיין לא התחלת שווה לשקול ברצינות להתחיל מבניית הקהילה). במילים אחרות: בלוגרים, אינסטגרמרים, בעלי קבוצות פייסבוק: אתם מכירים את הקהל שלכם, יודעים מה חסר לו בחיים. אתם בעמדה מעולה לפתוח עסק משגשג! ומהצד השני: בעלי עסקים – תתחילו בבקשה לעבוד על קהילה אינטרנטית. זה אף פעם לא מאוחר וזה יכול לשפר את העסק שלך בהרבה דרכים חדשות ולא צפויות.

בגדול, אלה השלבים שאתם צריכים לעבור כדי להחזיק ביד עסק עם נוכחות דיגיטלית טובה:

הגדירו לעצמכם נישה

לפני שאתם רצים לפתוח חנות ולהעמיד מלאים – קחו קצת זמן לאפיין את קהל היעד שלכם ונסו להגיע להגדרה מצומצמת ככל האפשר. ‘גברים’ למשל – זו הגדרה כללית מדי. גבר בגילאי 30-50 שמתעניין במוצרי קוסמטיקה – זו כבר הגדרה טובה יותר. הפיתוי לירות לכל הכיוונים הוא גדול, אבל כדי להתברג במקומות טובים בחיפושים של גוגל חשוב לאפיין ולבדל את העסק שלכם ככל האפשר. זה השלב להשקיע גם במיתוג ובסיפור המותג.

צרו נוכחות דיגיטלית

אתר, חשבונות מדיה חברתית, בלוג, ניוזלטר – כל דבר שתוסיפו יעזור לכם לבנות קהילה איכותית יותר. אל תתרכזו בכמויות – תחשבו רק על האיכות. אתם רוצים לסנן את העוקבים שלכם כך שרובם המכריע יהיה מהסוג שהגדרתם בשלב הקודם.

בדקו את הצנרת

לא יזיק להיעזר במומחים כדי לוודא שהאתר שלכם בנוי היטב מבחינת גוגל, נראה טוב מבחינת חווית משתמש וכמובן – בנוי היטב כדי להביא המרות. אה, חשוב גם שהאתר שלכם יהיה רספונסיבי (מותאם לקריאה במובייל).

טראפיק, טראפיק, טראפיק

צריך לעבוד קשה והרבה כדי להגיע להרבה גולשים ועוקבים מהסוג הנכון. אז מה? במקום לשפוך כסף שיגיע לקהל אקראי – שווה לשפוך זמן כדי לבנות נכס דיגיטלי שיניב פירות לאורך זמן. נצלו את התקופה הזו כדי ללמוד את הקהל – כך תוכלו בהמשך להציע לו מוצרים שבאמת מתאימים לצרכיו. וזה הרגע לזכור: עלות קידום אורגני היא אפס שקלים, השקיעו ב-SEO!

בנו אמון

העניקו לעוקבים ערך: תנו תמיד יותר ממה שהייתם מצפים לקבל. מתנות, מידע, ידע – אתם משקיעים בבניה של מערכת יחסים. בבוא היום, כשתרצו למכור משהו, הקהל שלכם כבר יסמוך עליכם וידע שאתם מסוגלים לתת תמורה לאגרה.

פרסמו

בנייה של קהילה איכותית יכולה לקחת שנים. זה בסדר לבלוג בלי מטרת רווח אבל בהחלט לא מתאים ליוזמה עסקית. למרבה המזל, בימינו קמפיינים פרסומיים לא דורשים תקציבי ענק: כל בעל עסק יכול להגיע לתוצאות יפות ישירות מול גוגל והרשתות החברתית. ויותר מזה: אם עבדתם נכון יש לכם כבר עוקבים וקהל יעד מאופיין שאתם יודעים איך לדבר אליו.