fbpx

שיתופי פעולה וקישורים נכנסים

למה בלוגרים צריכים ליצור שיתופי פעולה?

 1. כדי להכניס גולשים נוספים – הפניות מאתרים אחרים צריכות להיות ערוץ משמעותי של כניסות באתר מצליח.
 2. כדי להשיג מנויים לניוזלטר – המלצה מקולגה רציני תכניס לכם קוראים רציניים.
 3. כדי שגוגל ישים לב שהאתר שלכם איכותי וטוב כי נכנסים אליכם קישורים חזקים.
 4. כדי לבנות רשת קשרים עם עמיתים שיכולה לשרת את כולם.
 5. כדי למתג את עצמכם ואת הבלוג שלכם כמקור מידע וידע.

קישורים פיקטיביים

יהיה אולי מי שיציע לכם לקנות קישורים או להכין בלוגים פיקטיביים (בלוג לווין זה הביטוי המקובל) שיקשרו לאתר שלכם. שיטות קידום כאלה מנוגדות למדיניות של גוגל ואם הם יקלטו מה אתם עושים הם עלולים להעניש אתכם. בלי קשר ל’עונש’ מגוגל, השיטות האלה מיושנות, יקרות וסביר מאד להניח שהן לא יעבדו. חבל על הזמן ועל הכסף.

איך עושים את זה?

 1. מחפשים הזדמנויות להתארח בבלוגים מצליחים או בגופי תוכן גדולים (עקבו אחריהם וכך תוכלו לזהות הקשרים נכונים להציע את עצמכם).
 2. מטפחים קשרים קרובים ככל האפשר עם בלוגרים עמיתים שכותבים על תחומים דומים ושוברים את הראש ביחד על דרכים לשיתוף פעולה.
 3. משתתפים בפורומים רלוונטיים ובקבוצות פייסבוק ולומדים להכיר את התחום ואת השחקנים בו.
 4. מנהלים בלוג נוסף באתר תוכן גדול שמפנה אל הבלוג שלכם (זה טוב בשלבים הראשונים, אחר כך כדאי למחוק אותו כי חבל על העבודה ומרגיז שהם ייהנו מהכתיבה המעולה שלכם ללא תמורה).
 5. מנסים ופונים לכל מי שמתאים בלי בושה ובלי היסוס. מקסימום יגידו לכם לא.

גופי תוכן חזקים

כאשר אתם פונים לאתר חזק ומצליח צריך להגיד תודה על כל דבר שהם מסכימים לתת – החל בקישור וכלה בהפנייה מפייסבוק. בסך הכל, לאתר חזק לא יוצא שום דבר מזה שהם מפנים אליכם. מהסיבה הזו כדאי להסכים לכתוב בחינם עבור אתרים גדולים וחזקים בתחילת הדרך  – רק כדי להרוויח את הקישורים. חשוב, עם זאת, לוודא מראש שאכן תהיה הפנייה אל הבלוג שלכם.

אחרי שתתקדמו (מעל 10K כניסות בחודש, לדעתי) אין שום סיבה להסכים לכתיבה תמורת חשיפה, זה כבר לא ייתן לכם הרבה (עוד על הנושא בקישור הזה).

מה אני רוצה להשיג?

 1. הכי טוב: לכתוב פוסט איכותי שיתארח באתר אחר ויהיה בו קישור אליכם. כך אתם מעוררים עניין ומסמנים לגוגל ולקוראים שיש שחקן חזק על המגרש וכדאי לעקוב אחריו.
 2. גם הכי טוב: שרשרת אירוח מבלוג לבלוג כך שכולם ממליצים על כולם.
 3. קישור מאתר שקשור לתחום העיסוק שלכם – כל קישור מתוך פוסט, מהעמוד הראשי ואפילו מההערות או מפינג בק.
 4. קידום בפייסבוק – כדאי לדעת שלהפנייה מפייסבוק יש ערך חד פעמי – אתר חזק יכול להביא לכם גם אלפי כניסות, אבל ההפנייה לא תעלה בחיפושים של גוגל ולכן ככל שהזמן יעבור היא רק תרד בציר הזמן ותיעלם.

הם רעים אלי

ועכשיו אנחנו מגיעים לצד השני של המטבע – התסכול שבהשגת שיתופי פעולה. כשתתחילו לפנות לבלוגרים תגלו שלא כולם נחמדים אליכם, ולא כולם מעוניינים בשיתופי פעולה. זה בסדר וזו זכותם המלאה (אבל לגמרי מותר לכם להכין בובת וודו קטנה ולנעוץ בה סיכה עבור כל בלוגר מרושע).

תיאום ציפיות

כאשר השגתם שיתוף פעולה החלק החשוב ביותר הוא תיאום ציפיות. אם תשאירו את הדברים מעורפלים אתם עלולים לגלות שהבלוגר שמולכם רואה את שיתוף הפעולה בצורה שונה לחלוטין מכם, וכך ייצא שאתם משקיעים זמן ועבודה וציפיות רק כדי לקלוט שעשיתם את זה ללא תמורה. לכן כדאי לשלוח איזה מייל שמגדיר בבירור מה כלול: קישור, מילות קישור, כתיבה שלכם, כתיבה של הבלוגר השני, הפניות מרשתות חברתיות וכן הלאה.

היו הוגנים

היו נדיבים והוגנים אפילו כשהצד השני מאכזב, גם כי זה טוב לקארמה וגם בגלל שזה טוב לבלוג. בלוגר שנדיב באזכורים, בהמלצות ובהפניות יגלה בסופו של דבר שזה חוזר אליו (אחרי שתתפרסמו ותתקדמו תזכרו להיות נחמדים למי שפחות מצליח, יש מספיק גולשים לכולם).

היו פעילים

No guts no glory. ממש כמו הנסיכה שבמגדל, אם תשבו ותחכו שייפנו אליכם סביר מאד להניח שלא יקרה כלום, לפחות בהתחלה ובמשך הרבה זמן. כדאי לזכור שיש הרבה מאד בלוגים בחוץ, וכולם מעניינים ונהדרים ונפלאים ונכתבים על ידי אנשים מוכשרים להדהים. כדי להתקדם בזכות הכישרון בלבד צריך כישרון גדול באמת. מרבית הבלוגרים נשענים על עבודה קשה, התמדה, תכנון ובניית קהילת עוקבים איכותית.

הרבה מהמידע בפוסט שקראתם בהשראת הבלוגר המעולה הזה.