איך עובדים עם גוגל ווב מאסטר?

מי שעובד עם גוגל אנאליטיקס בבלוג שלו יגלה מהר מאד שיש בעיה: כאשר בוחנים את הערוצים שמהם מקבלים תנועה גוגל הוא (בדרך כלל) – המקור הכי גדול לתנועה לאתר או לבלוג שלך. אבל כשרוצים לראות איזה מילים אנשים חיפשו כדי להגיע אליך, זה מה שאנאליטיקס מציג:

וכזה הרגע לחטוף קריזה: “סליחה??! מתוך 4385 אתה מוכן לגלות לי רק את המקור של 4 כניסות? אז למה אתה טוב בכלל?”

לפני שמתחילים לקלל את גוגל כדאי להכיר את הכלי של קונסולת החיפוש. ממש כמו עם אנליטיקס נדרשת הרשאה לאתר. אחרי שהסדרת את החשבון צריך לחכות קצת לגוגל שיאסוף נתונים. באתר הזה עשיתי את זה מהיום הראשון בערך, אבל כמובן שלקח זמן עד שגוגל שם לב שאני כאן. ב20 ביולי התחלתי להכניס לכאן רשומות, וב1 לאוגוסט שוייכו לאתר שתי מילות חיפוש ראשונות.

שימו לב לכך שמילות החיפוש הן לא צפויות. אין לכם שליטה בהן, ולפעמים המילים הכי חזקות הן מילים שבכלל לא חשבתם עליהן כרלוונטיות לבלוג שלכם. לביטויים לא צפויים כאלה קוראים ‘ביטויי זנב’ ואני מקבלת מהם הרבה כניסות. בבלוג הלייף סטייל שלי אחד הביטויים החזקים הוא ‘אמא עצבנית’ – משהו שמן הסתם לא חשבתי עליו מראש.

הכירו את המונחים שמופיעים בדוח של ווב מאסטר:

  1. שאילתות – כמה חיפושים גוגל מקשר לאתר שלכם? בתרשים שלמעלה יש 2 שאילתות.
  2. קליקים – מתוך החיפושים (השאילתות) שהאתר שלכם עלה בהם – כמה הוקלקו? בתרשים שלמעלה אנחנו רואים 0 קליקים וזה אומר שהיו לאתר 0 כניסות מגוגל.
  3. חשיפות – אם האתר שלי עוסק בתכניות טלוויזיה אולי אני אעלה בחיפושים סביב האתר הזה, אבל לא בהכרח במקום גבוה… מספר החשיפות מציין את מספר הפעמים שגולש ראה את האתר שלי בחיפוש מסוים, בין אם הוא הקליק עליו ובין אם לא. סביב שני הביטויים שלמעלה קיבלתי 3 חשיפות.
  4. אחוז ה- CTR – מדובר בראשי תיבות לביטוי click through rate והכוונה היא שאם היו לי 100 חשיפות והקלקה אחת, אחוז ההקלקות שלי הוא 1%. כמובן שאנחנו שואפים לאחוז יהיה גבוה ככל האפשר.
  5. מיקום ממוצע – זה נתון מגניב ששווה לעקוב אחריו: מה המיקום הממוצע של הבלוג שלך על פני כל שאילתות החיפוש שקשורות אליו? מקום 83.3 הוא כמובן גרוע במיוחד – זה אומר שאני תמיד נמצאת הרחק הרחק בדפים האחוריים של חיפושי גוגל. אנחנו רוצים שהמספר הזה יירד עוד ועוד מהנתון המזעזע שלמעלה – כדאי מאד להיות במקומות 1-6 סביב מילות החיפוש שחשובות לאתר.

חודש אחרי הקמת האתר

אחרי שבועיים נוספים התרשים של האתר הזה השתנה בצורה דרמטית:

קודם כל… ביטויי החיפוש התרבו מאד. זה מגניב, אפשר ממש לראות איך גוגל אוסף את הביטויים ומנסה להבין על מה האתר הזה. מרבית הביטויים כאן הם לא צפויים מבחינתי, ולא הייתה לי כוונה שהם יהיו הביטויים המובילים, אבל נסתרות דרכי הגוגל.

מצד שני, ככל שיש לי יותר ביטויים החשיפות שלי גדלות, אחוז ההקלקות עולה והמיקום הממוצע יורד. בדיוק מה שאנחנו רוצים לראות.

אפשר לראות שיש לי 4 הקלקות מגוגל. מעניין לציין בהקשר הזה שהנתונים באנליטיקס סוטים מעט מאלה שבקונסולה – לא ברור לי למה וכשהמספרים גדלים זה כבר לא באמת חשוב.

אני אוסיף לפוסט הזה גרפים בהמשך הדרך, אבל כבר עכשיו אפשר לראות את החשיבות של המעקב דרך קונסולת החיפוש של גוגל.

עם הזמן המטרה היא לראות שגוגל מתכנס סביב ביטויים שהם מרכזיים לפעילות של האתר שלכם ואם לא – לנסות לשלב אותם יותר בפוסטים. נסו לבקש מאתרים אחרים שאתם משתפים איתם פעולה ומקשרים אליכם להשתמש בביטויים שחשובים עבורכם.

חודש וחצי אחרי הקמת האתר

ב-13 לספטמבר יש כבר יותר שאילתות שנקשרו לאתר – עלינו מ-18 ל-30 שאילתות שגוגל מבין שיכולות לעניין את גולשי האתר הזה:

אנחנו רואים שיפור במיקום הממוצע – מ-21 ל-14.

אחוז ההקלקה דווקא התדרדר, אבל זה בגלל שיש לאתר יותר חשיפות סביב ביטויים מגוונים יותר.

אבל השינוי שהכי מעניין אותי הוא שאני רואה יותר ביטויים שקשורים בעיני ללב הפעילות של האתר: בלוגים מומלצים, כותבי תוכן, בלוגי פוליטי, בלוג כלכלי. נראה שגוגל מתחיל לזהות כאן מגמה מקשרת ואני צריכה לעזור לו באמצעות שימוש חוזר בביטויים חשובים מהסוג הזה.

5 חודשים לאחר הקמת האתר

לצערי הפעילות שלי כאן באתר לא מאד עקבית, והיא מתרחשת בהתפרצויות… זה לא מה שגוגל הכי אוהב בעולם אבל זה מה יש. אנחנו בדצמבר 2017 וזה מה שווב מאסטר מספר:

מספר החשיפות עלה דרמטית, מ-633 ל-5660! זה אומר שהרבה יותר אנשים נחשפו לאתר הזה, אבל למרבה הצער לא כולם הקליקו! אנחנו עומדים על אחוז אחד של הקלקות. המקום הממוצע שוב עלה, אבל זה בגלל שמדובר בהרבה יותר חיפושים.

מה שמאד מעודד זה הביטויים שאני רואה ברשימה (שהיא כבר גדולה מכדי לצלם אותה). גוגל מזהה 144 שאילתות שקשורות לאתר הזה, רובן סביב בלוגים ספציפיים שהוכנסו לכאן. אבל יש ביטויים נחמדים שקשורים מאד לתחום שאני רוצה להופיע בו:

בלוגים מעניינים, בלוגים מומלצים, בלוג כלכלי, iblog, ביקורת מסעדות, בלוג צילום, בלוג מוזיקה, בלוג ביקורת מסעדות, כותבי תוכן, בלוג מסעדות, כתיבת בלוג, בלוג פוליטי, בלוג אישי, איך לפתוח בלוג, בלוג טכנולוגיה, בלוג טיולים בארץ!

7 חודשים לאחר הקמת האתר

נכון לאפריל 2018 המטרה המרכזית שלי הושגה! אני במקום גבוה מאד בחיפושים כמו ‘בלוגים מומלצים’ (2.9), ‘כתיבת בלוג’ (10.1), ‘בלוגים מובילים’ (6.4) וגם בחיפושים ספציפיים יותר כמו בלוג אפייה ביתית, ביקורת מסעדות, בלוג פוליטי… כל החיפושים האלה הובילו אותי בסך הכל ל-182 כניסות. אמנם זו עלייה של פי 3 מהפעם הקודמת שנפגשנו כאן, אבל בכל זאת מדובר עדיין במעט כניסות. מצד שני, שימו לב לקפיצה במספר החשיפות שהגיע ל18K – מגמה חיובית במובהק.

עכשיו נשאר רק להתמיד ולקוות שאנשים יגלו את החיפושים הרלוונטיים וכן שיותר ויותר בלוגים וגופי תוכן יגלו עניין באתר ויקדמו אותו :). מכיוון שהפוסט הזה כבר נותן הדגמה טובה של אופן העבודה עם גוגל ווב מאסטר אני מסיימת אותו כאן, ומאחלת לעצמי ולכל הבלוגרים בישראל הצלחה רבה 🙂