fbpx

מה זה בכלל גוגל אנליטיקס?

היום נדבר על אחד הכלים החיוניים ביותר שעומדים לרשותו של כל בלוגר או בעל אתר: Google Analytics, כלי הניטור והדיווח שגוגל ברא עבורנו כדי שנוכל לעקוב אחרי מצב האתר ביקום הרחב של האינטרנט.

שימו לב: הכלי הזה רלוונטי אך ורק אם יש לכם בלוג שיושב על פלטפורמה עצמאית (דומיין משלכם). (אם לא הבנתם את המשפט הזה – הקליקו כאן).

מה זה בכלל גוגל אנליטיקס?

מי המלך? כבר דיברנו על זה. גוגל הוא המלך. ובהיותו המלך גוגל יודע כל דבר שיש לדעת על התנועה שנכנסת לתוך האתר שלכם. באתר שנקרא גוגל אנליטיקס גוגל יכול להציג לכם כל כניסה וכניסה ולספק לכם מידע רב וחיוני על הטראפיק שזורם לתוך הבלוג שלכם: כמה גולשים נכנסו, כמה זמן הם נשארו, באילו עמודים הם ביקרו ועוד ועוד.

יכול להיות שהמערכת שאתם עובדים בה מציעה כלי מדידה אחר לכניסות לבלוג. למיטב ידיעתי (ואני לא מומחית גדולה) – אין תחליף לגוגל אנליטיקס ומומלץ לדאוג להתקנתו בכל מקרה.

למה צריך גוגל אנליטיקס?

אם אתם סתם מנהלים את הבלוג בשביל הכיף שלכם ולא מעניין אתכם אם יש קוראים – לא צריך. אבל אנליטיקס זה כלי חיוני עבור כל בלוגר, יזם או בעל אתר שרוצה לקבל מידע על הגולשים שלו.

איך מתקינים גוגל אנליטיקס?

זה די פשוט: אתם צריכים לפתוח חשבון באנליטיקס עם האתר שלכם ואז לחזור אל המערכת של האתר שלכם ולקשר אותו לחשבון החדש שיצרתם.

פתיחת החשבון באנליטיקס פשוטה וקלה, אל תסתבכו ואל תלחצו עם התשובות לשאלות, מקסימום תענו בערך, זה לא דוח למס הכנסה.

הטמעת הקוד שאנליטיקס ייתנו לכם במערכת של האתר שלכם היא טיפה יותר מורכבת. אבל… הנה קישור למדריך מצוין עם תמונות והכל.

מה עושים עם גוגל אנליטיקס?

התקנתם? תנו לאנליטיקס זמן לאסוף נתונים.

לאט לאט תתחילו לראות דוחות מגניבים. את רשימת הנושאים שאנליטיקס מכסה אתם יכולים לראות בתפריט שמשמאל (באנגלית) או מימין (בעברית). כל קטגוריה נפתחת לתת-קטגוריות רבות.

אני מפרטת כאן את הדוחות שאני מכירה ומעדיפה:

Audience / קהל
בחתך הזה תוכלו לראות:
  • ביקורים > משתמשים > צפיות: כמה משתמשים ייחודיים בקרו, כמה ביקורים היו (כולל ביקורים חוזרים), בכמה עמודים הם ביקרו.
  • זמן שהייה ממוצע באתר, בכמה עמודים ביקר כל משתמש בממוצע.
  • אחוז הנטישה – כמה אנשים עזבו במהירות בלי להתעניין בכלל.
  • וגם: השפה המוגדרת עבור המבקרים, מאיזה מכשיר הם הגיעו (מחשב, סמארטפון…) ומאיזו ארץ ועיר הם.

 

Acquisition / רכישות

בחתך הזה אני אוהבת להציץ על הדוח שמראה חלוקת מבקרים לפי ערוץ הגעתם לאתר: חיפוש אורגני (דרך גוגל), רשתות חברתיות, הפניות מאתרים אחרים וגם כניסות ישירות לאתר באמצעות הקלדת הכתובת.

בדוח מהאתר שלי אתם רואים מצב מעוות, שבו מרבית הכניסות הן ישירות – ככל הנראה של אנשים שביקשתי מהם רשות להכניס אותם למאגר. בדרך כלל מרבית הכניסות מגיעות מגוגל, וכך יהיה בעתיד גם בדוח הזה.

שימו לב שאתם יכולים להיכנס לתוך כל אחד מהקריטריונים ולראות איך התקדמתם ספציפית בחזית הזו.

למשל: צילום המסך הבא מראה לכם את הדיווח על הכניסות האורגניות. הדוח אומר שגוגל מתחיל להכניס יותר ויותר גולשים לאתר – תהליך איטי אבל מבטיח. ה’קופצנות’ נובעת ככל הנראה מכך שהעבודה שלי באתר הזה לא עקבית אלא מתנהלת בגלים.

Behavior / התנהגות

 החתך הזה מתמקד בהתנהגות של הגולשים שנמצאים באתר: מאיפה הם הולכים, מה הדפים שהם מעדיפים וכן הלאה. אני באופן אישי אוהבת לחתוך אל תת-הדוח שנותן לי פירוט מלא של כל הדפים שהצופים היו בהם ולבדוק מה הדפים הפופולריים.

מגיעים לשם כך: behavior > site content > all pages
Conversions / המרות

מתחת הקטגוריה הזו יש מידע מעניין מאד לאתרי הסחר – כסף!! מי שמוכר מוצרים דרך חנות האתר מוזמן לחבר את החנות לאנליטיקס ולהבין יותר טוב את ההתנהגות של הלקוחות:


כמובן, המערכת של גוגל אנליטיקס סופר מורכבת ואפשר להפיק המוני דוחות בהמון חתכים… שווה להתנסות כדי לזהות את הנתונים והדוחות שחשובים עבורכם.

הכלי המשלים לגוגל אנליטיקס הוא קונסולת החיפוש של גוגל, שעליה אני מסבירה כאן.