fbpx

המילון לבלוגר המתחיל

אתה מסתובב לך בעולם, חף ותמים מכל פשע, רק רצית לכתוב בלוג… ופתאום מתקיפים אותך מכל כיוון!

דומיין, כבר יש לך?

אתה עובד על הSEO?

עשית מחקר מילות מפתח?

מי החברת אירוח שלך, כמה אתה משלם?

מה קורה עם אדסנס?

ואתה כזה… לא יודע מה זה כל המילים האלה שאתם אומרים. כולה יש לי בלוג, לא פתחתי חברת הייטק. מה אתם רוצים ממני?!

בלוגר יקר ואבוד, בוא נעשה סדר במילים האיומות האלה. זה לא כל כך נורא כמו שזה נשמע.

דומיין

סתם שם פלצני למשהו שאתה מכיר טוב מאד: כתובת האתר שלך. נגיד שלאתר שלך קוראים מאקו (ברכותי) אז הדומיין הוא http://www.mako.co.il//. קאפיש?

חברת אירוח

הבלוג שלך מתארח אצל מישהו – אולי אתר תוכן כמו תפוז, אולי חברה מארחת כמו וורדפרס ואולי חברה מארחת אחרת. זה בסך הכל אומר שיש איזה חברה בעולם שמעניקה לך שטח באינטרנט. מבלבל? יש לי פוסט שלם על הנושא בקישור הזה.

מה זה מחקר מילות מפתח

פה אנחנו כבר מדברים על עולם שלם, אבל אתה רק בלוגר קטן ועצוב. יש לך בלוג על תזונה? מילות המפתח שלך הן: בלוג תזונה, דיאטה, אוכל, טבעונות, בלה בלה בלה. פשוט להפעיל הגיון בריא ולחשוב על מילים שהן מרכזיות להגדרה של הבלוג שלך. את המילים האלה תשלב בדפים חשובים כמו דף האודות.

SEO

כשאנשים מנסים לגרום לגוגל לחשוב שהם כותבים תוכן מעולה למרות שבעצם הם מנסים למכור ממטרות אז הם שוכרים מומחי SEO שלוקחים מהם ים של כסף על ניסיונות לגרום לגוגל לחשוב שממטרות מעניינות אנשים. זה כנראה לא יעבוד, אבל זו כבר בעיה אחרת של מישהו אחר.

SEO זה בעצם ראשי תיבות של המילים ‘אופטימיזציה למנועי חיפוש’. בעברית פשוטה הכוונה היא לשיפור מערכת היחסים של הבלוג שלך עם גוגל – כלומר, איך לדאוג שהאתר שלך יופיע במקומות גבוהים בחיפושים פופולריים וכך הוא יקבל יותר כניסות. מכיוון שאתה בלוגר איכותי אין לך צורך במשחקים, פשוט תכתוב תוכן נפלא ונהדר – והשאר יסתדר מעצמו (וכשתרצו לדעת עוד, הנה קישור לפוסט על SEO).

‘כובע שחור’ ו’כובע לבן’

אל דאגה, לא עברתם לעבוד במפעל אופנה. מומחי ‘כובע שחור’ עושים שימוש בטכניקות מהסוג שגוגל לא אוהב: מנסים לרמות את גוגל שאתר הוא בעצם יותר פופולרי ממה שהוא באמת כדי שהאתר יעלה בחיפוש במקומות גבוהים ויקבל כניסות. טכניקות של ‘כובע לבן’ פירושן ללמוד איך לכתוב את התוכן שלך בצורה שגוגל יאהב אותך. ושוב: תוכן איכותי שגולשים אוהבים לא דורש טכניקות מיוחדות – רק התמדה, סדר וכתיבה מצוינת.

בטויי מטא, או מטא תגיות

אתה בלוגר ממש-ממש טוב, נכון? אז תקפיד על עוד משהו קטן: תכתוב מסודר. אם יש לך הרבה תכנים כדאי לחלק אותם לפי קטגוריות ואולי גם לסמן תגיות. שתי האפשרויות האלה מובנות לתוך רוב המערכות של כתיבת הבלוגים. מעבר לזה אל תשבור את הראש – אם האתר שלך מסודר ונבנה על ידי חברה רצינית – גוגל כבר ימצא אותך.

Meta title או Meta Description

אם נחזור למאקו אז המטא כותרת שלו היא: חדשות. בידור. טלוויזיה.

צילום מסך

אבל המטא תיאור הוא:

mako – פורטל התוכן הפופולארי בישראל. התכנים הכי מעודכנים של חדשות ערוץ 2, תכניות קשת, מחשבים ואינטרנט, אוכל, ספורט ועוד. כל מה שהכי מעניין בארץ ובעולם.

שני הדברים האלה חשובים בטירוף וצריך לקבוע אותם בהגדרות האתר שלך אחרי מחשבה מרובה. זה הדבר שגוגל הכי ישים לב אליו כשהוא מחליט במה עוסק הבלוג שלך אז צריך לכתוב תיאור ממצה ולשלב בו מילים שסביר שאנשים ישתמשו בהן כשהם מחפשים בלוגים כמו שלך. מי שרוצה ממש להשקיע יכול לחפש מאמרים על איך להכניס כותרות מטא גם לפוסטים עצמם, כדי לוודא שגוגל משיג בדיוק את מה שחשוב לכם שהוא יציג (לוורדפרס יש תוסף מעולה למטרה הזו שנקרא yoast SEO).

קידום אתרים

עזוב, זה לא בשבילך. פשוט תכתוב תכנים מעולים בתכיפות גבוהה והאתר שלך יקדם את עצמו. הדבר היחיד שאתה יכול לעשות כדי לזרז את התהליך הוא להביא לו כניסות – מבלוגים של חברים, מרשתות חברתיות, מניוזלטרים…

להיכנס לאינדקס של גוגל

לגוגל יש מין רובוטים, או עכבישים, שסורקים את הרשת ומחפשים מידע חדש ומתחילים לסדר אותו באינדקסים. אתה, כבלוגר, רוצה להיות חבר של גוגל – כי גוגל יכניס לך הכי הרבה קוראים, בסופו של דבר. כדי שגוגל יאנדקס אותך מהר ויפה מומלץ לעשות את הפעולות האלה.

גוגל אנליטיקס

כלי של גוגל שחשוב מאד לחבר לאתר שלכם כדי שיספור את כמות הגולשים באתר, מאיפה הם הגיעו, למה, כמה, איך, איפה ועוד מיליון נתונים שממש כיף לראות. קחו את הזמן להכיר את כל החתכים והדוחות שהכלי הנהדר הזה מציע.

גוגל אדסנס

כלי שמאפשר לך לשלב פרסומות של גוגל בתוך האתר שלך. כל פעם שגולש יימשך להקליק על הפרסומות אתה תקבל כמה סנטים. אין מה למהר, אתה לא מפסיד מיליונים. כשתשלב את הפרסומות של גוגל תגלה שצריך איזה שלושים אלף כניסות בחודש בשביל שתתחיל לראות כסף.

גוגל אדוורדס

זה הפוך. אם יש לך אתר שאתה רוצה לקדם בגוגל אז תשלם להם כסף והם יכניסו אותך לפרסומות שלהם בחיפושים של גוגל או ממש לתוך אתרים אחרים ויביאו לך כניסות.

קונסולת החיפוש של גוגל (Google Search Console)

לכלי המתעתע הזה קוראים גם גוגל ווב מאסטר, ויש לי עליו פוסט שלם שאפשר לקרוא בקישור הזה. בגדול הוא יגלה לכם מה החיפושים שעשו כל האנשים שאי פעם הגיעו לאתר שלכם דרך גוגל! כי גוגל אנליטיקס נותן מידע מאד חלקי על הנושא הזה.

טראפיק

כשמשתמשים בביטוי הזה בהקשר של אתר הכוונה היא לתנועת הגולשים שיש לתוך האתר שלכם.

כניסות

זה המידע הכי חשוב שתקבלו מגוגל אנליטיקס: כמה אנשים נכנסו לאתר שלכם, כמה זמן הם שהו בו ובאילו עמודים הם היו. באנגלית קוראים לזה Sessions

כניסות ייחודיות

נגיד שאותו אדם נכנס לאתר שלכם עשר פעמים – גוגל יספור אותו ככניסה ייחודית אחת. Unique Sessions שבדוח של אנליטיקס נרשמות כ-Users  (משתמשים).

צפיות

נכנסתי לבלוג שלך פעם אחת אבל קראתי עשרה פוסטים – זה אומר שהיה לך כניסה ייחודית אחת עם עשר צפיות. באנגלית זה Page Views.

חשיפות

חשיפות זו הדרך הנכונה לשווק את עצמכם למפרסמים. מה החשיפות שלכם? סכמו הכל: מספר המנויים בניוזלטר, מספר העוקבים בכל הרשתות החברתית וכמובן כל הצפיות בחודש. הסכום שמתקבל הוא מספר הפעמים שנחשפת לאנשים במהלך חודש פעילות. בגדול תרצו לראות מגמת שיפור במספר הזה.

ניוזלטר

ישנם כלים שונים שמאפשרים לכם לשלוח ניוזלטר מהאתר שלכם אל אנשים שנרשמו לניוזלטר. זה אומר שאתם מגיעים ישירות אל תיבת המייל שלהם. היזהרו מלהציף אותם וזיכרו שהניוזלטר אמור למשוך אותם להיכנס לתוך האתר. לעולם אל תכניסו לרשימות הדיוור שלכם אנשים שלא ביקשו במפורש להיות בהן – זה גם לא חוקי וגם מעצבן ברמות.

דף בפייסבוק

בלוגר רציני יחזיק גם דף בפייסבוק, נפרד מהפרופיל שלו כאדם פרטי.

רשתות חברתיות

הזכרנו את פייסבוק לפני שנייה, אבל זו לא הרשת החברתית היחידה (למרות שבישראל זו הרשת המרכזית). מי שעוסק בתחומי עיצוב, אופנה וצילום – רצוי שיחזיק גם חשבון אינסטגרם. מעבר לזה יש את פינטרסט, טוויטר, לינקד אין ועוד כמה. אקדיש לכך פוסט נפרד.

אאוטבריין

נכון שבכל האתרים יש ‘תוכן מומלץ’? אם תשלם לאאוט בריין הם ישמחו להמליץ על התוכן שלך.

טאבולה

שירות מתחרה לאאוטבריין (למעשה, האם התאחדו לא מזמן).

וורדפרס

פעם כדי להקים אתר היית צריך לדעת לתכנת וכאלה. היום אתה פשוט נכנס לוורדפרס ומקבל כלים מאד פשוטים וידידותיים שלא דורשים שום ידע בתיכנות כדי להקים אתר חמוד ביותר.

וויקס

אותו דבר כמו וורדפרס רק חדש.

בלוגר

מערכת הבלוגים של גוגל, היא חינמית וקל להתחבר אליה ולפתוח בלוג א-ב-ל היא ממש מיושנת וגוגל עומדים להרוג אותה.

פלטפורמה

שם פלצני למערכת שהאתר שלך יושב עליה, שהיא במרבית המקרים וורדפרס או וויקס. (או בלוגר).

אתר תוכן מארח

יש אתרים כמו ‘תפוז’ למשל, שיאפשרו לך לנהל עליהם בלוג בחינם. הבלוגר מקבל כלים יחסית פשוטים לניהול הבלוג שלו אבל מפסיד את האפשרות לקדם ולבנות את עצמו ככותב עצמאי.

באותו עניין… יש פה באתר פוסט שבתוכו טבלה השוואתית שמציגה את כל הפלטפורמות האפשריות.