fbpx

למה אתרי eCommerce חייבים בלוג?

יזמים? פתחתם עסק אונליין? שימו לב איך אבל כולם ישר מתחילים לאכול לכם את הראש: “מה, אין לך פייסבוק? אין לך בלוג? אין אינסטגרם? השתגעת??!!! אי אפשר לקדם עסקים בלי זה היום!”

למרבה הצער, כמו שקורה לפעמים, האנשים שאוכלים לך את הראש צודקים (גם אם הם לא תמיד מבינים מה הם אומרים). העסק שלך אכן צריך את כל הדברים האלה, אבל בואו נדבר על סדר עדיפויות:

צעד ראשון: מקימים אתר

לפני הכל ובראש ובראשונה העסק שלך חייב אתר תדמית. אין לעסק אתר? אנא, במטותא, הפסיקו לקרוא את הפוסט הזה ורוצו לפתוח אתר. זה השלב הכי בסיסי: הרי  כל מי שרוצה לדעת משהו על העסק שלך יחפש אותו בגוגל. ואם הוא לא ימצא כלום זה הרגע שבו… אופסי… הוא ימצא עסק אחר שדאג לנוכחות אינטרנטית מבעוד מועד.

כשבונים אתר תדמית חובה להקדיש מחשבה מעמיקה לתכנים ולתיאורים שמופיעים בו כדי שהם יענו בצורה המיטבית ביותר על החיפושים האפשריים בגוגל. ככל שתרחיבו יותר ותתארו את העסק בצורה טובה יותר, כך גדל הסיכוי שגוגל יקשר את העסק למילות חיפוש שחשובות עבורכם. חשוב מאד להשתמש בפלטפורמה מוכרת שבנויה באופן ידידותי לגוגל (כמו וורדפרס) או לקחת מתכנת מקצועי שיידע לבנות את האתר בצורה הנכונה.

(תת-צעד: זה לא חדש ולא קשור רק לשיווק דיגיטלי אבל – מאד מאד מומלץ להשקיע במיתוג של העסק שלך אצל איזה גרפיקאי או חברת פרסום טובה. לוגו, צבעים, גישה עיצובית אחידה, תמונות איכותיות – זה יקר אבל משמעותי מאד).

צעד שני: חשבונות ברשתות החברתיות

כן, זה קשה ומתסכל. כן, לא כולנו נולדנו בעידן הסלפי. ובכל זאת: אסטרטגיית שיווק טובה כוללת נוכחות עצבנית ברשתות החברתיות. איך, למה וכמה? פוסטים בנושא נמצאים בקנה.

צעד שלישי: פותחים בלוג

ובכן! עשיתם מאמץ אדיר והשקעתם כספים. לעסק שלכם יש אחלה אתר וחשבונות בכל רשת חברתית שתעלה על הדעת. זה מספיק?

לצערי, לא. האתר החדש והמושקע שלך יופיע רק בחיפושים מאד-מאד ספציפיים שאנשים שכבר מכירים את העסק יעשו. כי גוגל הוא המלך, אבל הוא לא קוסם! בשביל שגוגל יעלה את העסק שלך בחיפושים הוא צריך מילים. הרבה-הרבה מילים שילמדו את גוגל כמה שיותר על העסק ויקדמו אתכם אל החיפושים המתאימים. ועוד יותר חשוב: המילים לא מספיקות! האלגוריתם של גוגל חכם יותר ממך, והוא מזהה תכני זבל. התכנים שלך צריכים להכיל את המילים החשובות אבל גם להיות מעניינים, איכותיים ומסקרנים. המטרה שלכם היא לא (רק) לספר כמה המוצרים שלכם נהדרים אלא לגרום לגולשים להישאר ולקרוא. גוגל אוהב דפים שהגולשים נשארים בהם הרבה זמן.

וזו הסיבה שאתם חייבים בלוג! כי גוגל אוהב תוכן יותר מכל דבר אחר. בפוסט ‘גוגל הוא המלך’ אני מפרטת לא מעט על התכנים שגוגל מעדיף. אבל בגדול מה שצריך לזכור זה שהתוכן צריך לעניין את קהל היעד הרלוונטי לעסק, לענות על שאלות רלוונטיות בצורה מיטבית ולספק לקוראים ערך שאין בשום מקום אחר.

קחו למשל, חנות גלידה שתספר על איך הגלידה שלה הכי משובחה ואין כמוה בחלד – זה לא יעניין אף אחד. אז הקמתם בלוג, וכתבתם עשרות עמודים שמספרים על כמה שהגלידות שלכם טעימות ומיוחדות – ממש לא עשיתם כלום כי מי בכלל רוצה לקרוא את זה?

אבל קחו את בעל החנות ותושיבו אותו, למשל, לספר סיפור. איך הוא נסע לאיטליה ומה הדליק אותו דווקא על גלידה. איך זה להקים חנות גלידה ועל מה כדאי להקפיד. שילובי טעמים מוצלחים וכאלה שנכשלו חרוצות. מתכונים שווים ומיוחדים. תמונות מעיפות… עכשיו אתם בכיוון. פשוט תכתבו את הבלוג שהייתם רוצים לקרוא כששברתם את הראש איך לפתוח חנות גלידה ייחודית וחד-פעמית. אין ערובות להצלחה אבל זה תוכן מקורי, מיוחד ואישי – כל מה שצריך בבלוג מצליח.

ואם השתכנעתם שכדאי לפתוח בלוג – מפה אפשר לגשת לפוסט שמסביר איך לפתוח בלוג.

צעד רביעי: פותחים חנות אונליין

הדרך האידיאלית לפתוח חנות אונליין היא לפתוח אותה אחרי שבניתם קהילה וירטואלית משמעותית, זיהיתם את הצרכים של קהל היעד ותפרתם את החנות סביב אתר שכבר מקבל הרבה-הרבה כניסות. המטרה שלכם היא להפוך לדמות סמכות שיוצרת תכנים נהדרים עבור הקהילה הנאמנה. בעולם האמיתי הרבה עסקים עושים את המסלול ההפוך ותופרים את הנוכחות ברשת סביב עסק קיים.

הערה קטנה לסיום

ת’כלס, סדר הצעדים הרבה פחות חשוב מאסטרטגייה שיווקית טובה שתביא אתכם לכך שבסופו של דבר יש לכם את כל המרכיבים של נוכחות רשת טובה: אתר איכותי, בלוג, פרופיל פעיל ברשתות החברתיות וחנות וירטואלית. כל המערכת הזו צריכה להתמקד פחות בשיווק ישיר ויותר בבניית קהילה חזקה ומעורבת שעפה עליכם. בהנחה שאתם מציעים מוצרים טובים ונחוצים שמתאימים לקהל היעד – עמדת הפתיחה שלכם מעולה.