גוגל הוא המלך

בעולם של האינטרנט גוגל הוא לא סתם מלך. גוגל הוא אלוהים כל יכול שיכול להעיף את האתר שלך לשחקים או לקבור אותו במעמקים.

וגוגל אוהב רק דבר אחד: תוכן, תוכן, תוכן! זכרו שגם תמונות וסרטונים הם תוכן, ותנו להם שמות וכיתובים ברורים ותיאוריים.

עוד דברים שגוגל מחבב: אתר מסודר ומאורגן למשעי והפניות איכותיות לתוך האתר שלכם.

למה גוגל הוא המלך?

טוב, גוגל הוא פשוט המלך של האינטרנט וברוב האתרים מרבית הכניסות מגיעות דרך גוגל. אם אתם לא עולים בשום חיפוש בגוגל היחידים שייכנסו לאתר שלכם הם הדודה מחדרה וכמה חברים שהצלחתם לדחוף להם קישורים דרך פייסבוק או במייל.

בנייה של האתר מול גוגל לוקחת זמן – כמה חודשים במקרה הטוב, ובהרבה מקרים כמה שנים. צריך להסתכל על זה כמו על נכס כי הדירוגים הגבוהים בגוגל יניבו לכם כניסות רבות לאורך זמן.

סליחה, מה רע בפייסבוק?

כשתתחילו לעבוד, גוגל לא יכניס לאתר אף גולש. תגלו שהרבה יותר קל למשוך חברים מהחשבון האישי בפייסבוק, וזה נראה מפתה להשקיע הרבה בפייסבוק. אז כדאי לזכור שפייסבוק לא מרשה לכם לצבור יותר מ5000 חברים על הדף הפרטי. אחרי שתגיעו לתקרת הזכוכית הזו תצטרכו דף עסקי ואז פייסבוק יחסום את הפוסטים שלכם כך שהעוקבים לא יראו אותם. רוצים שאוהדי הדף שלכם יראו פוסטים שלכם? שלמו כסף. בגלל זה פייסבוק הוא לא חבר, וגוגל כן.

כמה מילים על הדירוג של גוגל

כשאתם שואלים את גוגל משהו, כל דבר, הוא מציע לכם הרבה מאד תשובות. התשובה הראשונה היא זו שמופיעה במקום הראשון בדף הראשון מתחת לפרסומות. אחר כך יכולות להיות מיליוני תשובות נוספות מתחת לתשובה הזו ובדפים שמאחוריה.

הגולשים נוטים להקליק על אחד מששת הקישורים במקומות הראשונים בדף הראשון. אם תכתבו פוסט על שאלה שאף אחד לא שואל אף פעם (“האם חתולים עפים בחלל?”), הוא לא יניב לכם הרבה כניסות. אבל כתבו פוסט על “עוגת יום הולדת”, למשל, השחילו אותו לאחד המקומות הראשונים – והופ! יש לכם עשרות אלפי כניסות בחודש סביב הנושא הזה.

סדר וארגון

בהקשר הזה כדאי לחשוב על גוגל כמו על משתמש סביר. גולש כזה אמור להסתדר יפה בבלוג שלכם: למצוא פוסטים מעניינים, לעבור מפוסט לפוסט, לחפש.

מה הכוונה במשתמש סביר? אל תושיבו את סבתא שלכם שאף פעם לא ראתה אתר מקרוב, כי היא לא תסתדר. אל תושיבו גם את גאון המחשבים של השכונה, כי הוא סתם יהיה נודניק עם המון הצעות שאפילו לא תבינו. האתר צריך לעבור משתמש בעל מיומנות סבירה בגלישה ברשת.

איזה סוג תוכן גוגל אוהב?

שאלה: אם גוגל אוהב תוכן, אפשר פשוט לעשות קופי פייסט לעבודת הגמר שלי מהתיכון או לאיזה קובץ טקסט ענקי אחר?

ובכן, הלוואי שזה היה כל כך פשוט. הדבר שצריך להבין ולהפנים הוא שגוגל אוהב תוכן שאנשים אוהבים. לכל שאלה שמישהו מקליד למנוע החיפוש גוגל ינסה למצוא את התשובה שתעשה את המישהו הזה מרוצה. אז הוא סורק את כל התשובות האפשריות ולאט לאט מזהה מה התשובה שמרבית האנשים אוהבים. זו התשובה שתופיע במקום הראשון.

איך מגיעים למקומות הראשונים?

אין תשובה פשוטה על השאלה הזו, העבודה שלכם חייבת לכלול הרבה ניסוי וטעייה.

בגדול – כדאי לבחור נושא פופולרי אבל לא פופולרי מדי. אם תכתבו על “עוגת יום הולדת” אתם נכנסים ראש בראש באתרים הכי פופולריים ברשת. “חתולים בחלל” זה ביטוי שאין עליו כנראה הרבה תחרות, אבל כמה אנשים כבר יחפשו אותו?

יש לי דוגמה: פוסט שכתבתי שעלה למקומות גבוהים סביב “משחקי הכס דמויות”. כמו שאתם יכולים לשער, בסדרה כל כך פופולרית ומורכבת מדובר בשילוב מילים שהרבה אנשים מחפשים. עם הקמת הבלוג ספוילרית בינואר 2016 טרחתי ובניתי רשימה מאד ארוכה ומסודרת של כל הדמויות בסדרה מתוך מחשבה שזה פוסט שאמור להצליח. כיום הוא יושב במקומות גבוהים מאד בהרבה חיפושים שקשורים לדמויות ולעצי המשפחה של משחקי הכס.

אבל איך ידעתי שדווקא הפוסט שלי, מכל הפוסטים שבעולם, יטפס למקומות הראשונים? הרי המון אנשים כותבים על משחקי הכס!  הסיבה היחידה שבגללה פוסט מתקדם בגוגל היא שהוא מעניק לקוראים ערך מסוים שאין במקומות אחרים. במקרה הספציפי של הפוסט על משחקי הכס: הוא מתוחזק ועדכני, הוא מכיל הרבה דמויות שוליות שאנשים נוטים לחפש, הוא כתוב בצורה מסודרת ומאירת עיניים. הוא כתוב בצורה קלילה וסיפורית יותר מ’ויקיפדיה’ שמציעה רשימה דומה. לאט לאט גוגל זיהה שאנשים נשארים בפוסט הזה יותר זמן, שהם מגיעים אליו משלל שאלות שונות – והעלה אותו בדירוג.

פוסט כזה הוא לא פוסט ‘ירוק עד’. כשהסדרה לא משודרת – יש ירידה בכניסות. כשהסדרה תיגמר – הוא יביא פחות ופחות כניסות עם הזמן. ובכל זאת, מדובר בפוסט חזק שמביא לי את מרבית הכניסות לאתר מאז פתיחתו.

אז מה למדנו? שכדי לכתוב תוכן מצליח צריך:

  1. לחפש נושא שמעניין אנשים לאורך זמן
  2. לכתוב פוסט מעולה, יותר טוב מכל מה שיש ברשת סביב הנושא הזה
  3. לחכות בסבלנות ולקוות לטוב

ככל שיהיו לכם יותר פוסטים כאלה, יהיו לכם יותר כניסות לאתר.

קישורים נכנסים

אם אתם רוצים שגוגל יאהב אתכם נסו להשיג קישורים נכנסים חזקים. קישור נכנס חזק הוא המצב שבו אתר פופולרי ומצליח שם בתוכן שלו קישור שמפנה אל הבלוג שלך. זה עוזר עם הדירוג היא שגוגל מניח שאם אתר חזק מפנה אליך סימן שיש לך פוסט חזק.

קשה להשיג קישורים נכנסים טובים, אז כתבתי על זה פוסט שלם בקישור הזה.

Comments

mood_bad
  • No comments yet.
  • chat
    Add a comment