חברות שילוח בתוך ישראל

כשחייתי בארצות הברית שלחתי (וקיבלתי) המון דואר. זה הולך בערך ככה: אתה שם מעטפה בתיבת הדואר שבפינת הרחוב במנהטן, וכמו שעון אחרי יומיים הנמען במינסוטה מקבל את המכתב (וגם מטפל בפנייה, אבל זה כבר נושא לפוסט אחר). בישראל, מצד שני… שאלוהים יעזור! איך זה אפילו אפשרי? הרי כל ישראל נכנסת באיזה קפלול בתוך הבטן של אלסקה! בגדול פתרון השילוח הכי הגיוני הוא להדביק לעצמך בול על הבטן, להיכנס לרכב ולהסיע את החבילה ממטולה ועד אילת. זה ייקח פחות זמן ויהיה פחות מתסכל.

וכמובן – אתרי הסחר הקטנים תלויים בשילוח יותר מכל גורם אחר. ומה המשמעות של זה? נכון! שגם ייקרעו אותנו בכסף וגם ייתנו לנו שירות מזעזע. במילים אחרות: כשמדברים על חברות השילוח בישראל אי אפשר לדבר על המלצות. בואו נדבר על גרוע יותר וגרוע פחות, בסדר? אני סוקרת להלן את האפשרות הסבירה עבור עסקי אי-קומרס קטנים: משלוחים זולים שאפשר לעקוב אחריהם אונליין. ברור שאפשר לשלם יותר ולקבל שירות טוב יותר (אפילו מהדואר!) אבל עסקים קטנים לא יכולים לשלם 50 שקלים ומעלה לחבילה אחת קטנה.


עסקים וירטואליים קטנים פועלים בעולם מורכב במיוחד: מצד אחד המשאבים מאד מוגבלים – ומהצד השני ספקי שירות חיצוניים לא כל כך מתרגשים מהזכות לספק לנו שירות… אנחנו נאלצים ללמוד הכל מאפס בדרך הקשה, והמידע על ספקי שירות מעולים (או איומים) פשוט לא עובר הלאה. אני שואפת ליצור פוסטים שיאפשרו לבעלי אתרי סחר קטנים לחלוק ידע ומידע על רמת ואיכות השירות שאנחנו מקבלים. אשמח לקבל מכם המלצות וחוות דעת!


דואר ישראל

אני לא הולכת להתפלפל כאן יותר מדי: אם תשלחו מעטפות בדואר רגיל אז בערך 8 מתוך 10 יגיעו ליעדן. פשוט אל תשתמשו בדואר רגיל לפריטים שיש להם ערך כספי!

דואר רשום זה סיפור אחר: שלחתי מאות חבילות בדואר רשום ואף אחת לא הלכה לאיבוד. תוסיפו לזה גם מערכת אונליין חדשה ודי סבירה שנקראת My Post ואולי תגיעו למסקנה שלמרות המגרעות הידועות (ובהיעדר חלופות מוצלחות) – הדואר זו הבחירה הכי סבירה בשביל אתר סחר קטן.

בואו נעבור על כל הנקודות החשובות:

מחיר  – 17.5 שקלים לחבילה עד 2 קילו (הכי זולים).

בחירת יעד משלוח – פשוט שימו כתובת על החבילה וזה כבר יגיע. במערכת מיי פוסט אפילו יעזרו לכם לאתר מיקוד ולזהות כתובות תקפות. שימו על החבילה גם מספר טלפון של הנמען כי יש סניפים שאשכרה יטרחו וירימו טלפון במידת הצורך (רק אל תבנו על זה יותר מדי).

מפת נקודות איסוף – מגיעים לכל הארץ (אבל הלקוחות יצטרכו להגיע לסניף דואר, שזו חוויה מפוקפקת למדי. וזה עוד בהנחה שההודעה על כך שהפריט ממתין להם אכן תגיע ליעדה).

מהירות – תושבי המרכז עלולים לקבל את החבילה אפילו למחרת המשלוח. מצד שני, יש תופעות מופלאות של חבילה שנשלחת בתוך ירושלים ונעלמת מהרדאר לשבועות ארוכים בדרך מסניף א’ לסניף ב’. תושבי פריפריה יחכו פרק זמן שנע בין כמה ימים לכמה שבועות (הדואר מחוייב ל-14 ימי עסקים, ועל זה אפשר רק להגיד: פחחח). וכמובן, מדי פעם מפציעות באתר חבילות שנשארות בשלב הראשון לנצח ואף פעם לא מתקדמות לשלב המסירה. אל תטרחו לריב עם הדואר – פשוט כתבו ישירות אל הלקוח ותשאלו אם הוא בעצם כבר אסף את החבילה. הוא ייתן לכם שירות יותר מהיר ואמין.

שירות לקוחות – מצחיק. הדואר דווקא עונים אחרי כמה ימים, אבל אני מבטיחה לכם בוודאות של מאה אחוזים שלא תקבלו אף פעם תשובה על השאלה ששאלתם. הם תמיד צריכים עוד נייר, עוד אישור ועוד מידע… ועד שתשיגו את הנייר הנחוץ ועד שהם יחזרו אליכם הלקוח כבר ירד מהארץ או התאבד.

שירות אונליין – יש צ’אט שבו עונה בנאדם אמיתי! לפעמים הוא אפילו נחמד! אבל אין לזה כל משמעות שהיא. כל מה שהאנשים האלה יודעים (או מוסמכים) לעשות זה לתת לך כתובות מייל של גורמים אחרים שיטפלו בבעיה. פשוט נסו למצוא את המחלקה הנכונה בעצמכם באתר הדואר במקום להתייבש מול הצ’אט.

אתר החברה – אתר דואר ישראל הוא מין בור שחור ומסחרר של מידע מיושן, מידע חדש, ומידע שלא ברור בכלל למה הוא קשור ולמה הוא שם. מעבר לכך, בואו לא נתחיל אפילו לדבר על כמות הסתירות הפנימיות, הקישורים השבורים ומספרי הטלפון המנותקים. כל השילוב המופלא הזה הופך את את הגלישה באתר לחוויה רוחנית-מדיטטיבית מומלצת ומשעשעת.

הכנה למשלוח – הירשמו לשירות my post ותקבלו גישה למערכת שנראית מעט עדכנית ומסודרת יותר מהאתר הכללי. כאן תוכלו לעשות את מה שאתם באמת רוצים לעשות: להכין משלוח, לשלם עליו ואפילו להדפיס מדבקה.

מעקב משלוחים – יש מערכת מעקב די יעילה שמאפשרת לשמור את המשלוחים. בקטע קצת משעשע צריך להקליד לתוכה ידנית את מספרי המשלוח שכרגע יצרת באותה מערכת עצמה. עוד גליץ’ קטן זה שהדואר חושב שהמשלוחים ששלחת ללקוחות הם בכלל בדרך אליך, ושהמשלוחים שהלקוחות אספו בכלל הגיעו אליך… זה טיפה מבלבל אבל בעולם המראה של דואר ישראל אולי יש לזה משמעות נסתרת.

קבלות על תשלומים – טוב, בואו נצחק ביחד בקול רם: את הקבלות אפשר לקבל רק בדואר. כאילו – בדואר אמיתי!! לתיבת הדואר! אין אפשרות לקבל אותן במייל ואין גישה לחשבוניות מתוך המערכת. ואם החשבונית לא תגיע? אה, יש לי רעיון! פנו בתלונה לשירות הלקוחות!

היסטוריית שילוח – הצחקתם את דואר ישראל, למה שהם ישמרו עבורכם מידע בכוחות עצמם? בשביל מה אלוהים נתן לכם דפי אקסל? נכון – יצרת את המשלוח במערכת שלהם, שילמת על המשלוח במערכת שלהם – אבל ברגע שתלחצו על כפתור התשלום המשלוח נגוז ומתאדה לתוך ענני רשת מסתוריים.

שינוי יעד/ביטול משלוח – ברוכים הבאים לגיהנום המשימות הבלתי אפשריות. אולי עדיף לכם לוותר על החבילה כולה לפני שאתם קופצים ראש לים הבירוקרטיה הקטלני הזה.


BOX2BOX / בוקסיט

החבר’ה האלה מעצבנים בטירוף! השירות שלהם גובל בהולכת שולל. ומה שבאמת מדהים זה שהם חברה בת של פדקס – חברה בינלאומית ורצינית שאמורה לספק להם גב (או אולי להפנות להם גב? הלוואי שמישהו בפדקס יקרא את הפוסט הזה).

אך מדוע זה אני כל כך מרוגזת?

יושב לו בעל אתר הסחר וחולם על שילוח הוגן, זול ומהיר… נכנס לאתר שלהם ועיניו אורות: מה, יש להם שירות מיוחד לבעלי אתרי סחר קטנים?!! כל כך מתבקש והגיוני! ובמקום כל הבלגן והתור בסניף הדואר החבילה פשוט תגיע ללוקר בקרבת מגורי הלקוח! חלום! נרשמים לשירות, מתלהבים מהשדרוג ברמת החיים ואז…

מגלים שבוקסיט אוהבים למכור את השירות הזה, אבל זה לא אומר שהוא קיים. ההתאמה היחידה לבעלי אתר סחר הסתכמה בעיצוב של כמה באנרים ובמיתוג מגניב. בפועל אתם יושבים בתוך מערכת שמיועדת לאנשים שהזמינו סחורה מחו”ל – כלומר, המערכת מיועדת לטיפול בלקוח בודד עם חבילה בודדת ואתם פשוט עומדים לאכול חצץ!

זה הולך ככה:

מחיר  – 20 שקלים לחבילה.

בחירת יעד משלוח – מלכוד! אתם תיאלצו לבחור עבור הלקוח את העמדה הקרובה לכתובת שהוא סיפק לפי איך שאתם מרגישים בלב. אפשרות חלופית: בואו תפנו את הלקוח לאתר חיצוני ואז תבקשו ממנו לחזור לתהליך ההזמנה ולספר לכם מה הוא בחר (כי תמיד חלמתם על תהליך הזמנה מסורבל). הדובדבן על הקצפת הזו הוא שבוקסיט דווקא כן פיתחו תוספים שיאפשרו לכם להטמיע את בחירת הלוקר לתוך תהליך ההזמנה, אבל הם לא יסכימו לתת לכם את התוסף אם אתם לא מתחייבים על יותר ממאה משלוחים בחודש.

מפת נקודות איסוף – תושבי הפריפריה, בחרתם לא טוב. אין חבילות בשבילכם! מפת השילוח לא מכסה חלקים נרחבים מהארץ. איך זה אפילו חוקי?!

מהירות – אלו שזכו לנקודות שילוח יקבלו את החבילה די מהר בתהליך חמוד שכולל הודעות טקסט עם קודים וכל מיני שיט של ג’יימס בונד.

שירות לקוחות – אויש, נקודה כואבת. החבר’ה האלה לא נחמדים. אולי אתם חושבים שאני נשמעת קצת עוינת ובגלל זה הם לא היו נחמדים, אבל תרשו לי להבטיח לכם שהם היו לא נחמדים ממש מהתחלה לפני שהספקתי להתעצבן ולעצבן. הם גם לא יעילים – ובשביל זה יש לנו כבר את דואר ישראל, לא צריך חברות פרטיות.

שירות אונליין – הצחקתם.

אתר החברה – פשוט, ידידותי ומעוצב היטב.

הכנה למשלוח – אכן נרשמתם לשירות המיוחד לבעלי אתרי סחר וזכיתם בפריבילגיה המופלגת של להדפיס דפי שילוח ממש כמו כל לקוח אחר. בנוסף יש לכם תרגיל בונוס בהפתעה: גשו עם החבילות שלכם לעמדת השילוח ויש סיכוי ממש טוב שיש לה מספיק מקום לקלוט את כל החבילות! מצד שני… אולי לא. אין איך לדעת! זה מין משחק חמוד כזה.

מעקב משלוחים – אפילו בדואר ישראל העניקו לכם אפשרות ליצירת טבלה של כל החבילות עם הסטטוס הנוכחי שלהן. ובבוקסיט? חפשו את מאה החבילות הנודדות שלכן בזו אחר זו, שוב ושוב ושוב, וסמנו בדף האקסל שלכם מה שלומן. כי באמת ממש קשה להכין דף באתר שירכז את המידע הזה.

קבלות על תשלומים – את הקבלות דווקא תקבלו במייל (שיפור לעומת הדואר). מצד שני, הן יגיעו עבור כל משלוח בנפרד עם בונוס מרגש של הודעות טקסט לטלפון בכל מיני שלבים אקראיים של תהליך השילוח. יש לכם מאות חבילות בדרך? כמה תיהנו לקבל מאות מיילים, להדפיס את כולם, לתייק אותם ולרקוד לצלילי הצפצופים התכופים שבוקעים מכשיר הטלפון שלכם!

היסטוריית שילוח – הצחקתם (גם) את דואר ישראל בוקסיט. למה שהם ישמרו עבורכם מידע בכוחות עצמם? בשביל מה אלוהים נתן לכם דפי אקסל? נכון – יצרת את המשלוח במערכת שלהם, שילמת על המשלוח במערכת שלהם – אבל ברגע שתלחצו על כפתור התשלום המשלוח נגוז ומתאדה לתוך ענני רשת מסתוריים.

שינוי יעד/ביטול משלוח – כןןן, זה לכו על זה. יהיה כיף.


PICKUP

עוד שירות שיאפשר לכם לשלח חבילות ללוקרים ברחבי הארץ. החבר’ה האלה פועלים תחת המותג של UPS ומכיוון שהם לא מסתירים את המותג  יש לקוות שהשירות שהם מציעים יותר איכותי מזה של פדקס/בוקסיט. עוד רמז לכך שהם רציניים הוא שהם לא מקבלים לקוחות קטנים מדי (מינימום 50 חבילות בחודש). וכן, זה בהחלט יותר מכובד לדחות לקוחות כאלה מאשר לקבל אותם ולתת להם שירות פוגעני.

לא ניסיתי את השירות, אז אני זקוקה לחוות הדעת שלכם. זה מה שכן גיליתי:

מחיר  – 25 שקלים לחבילה.

בחירת יעד משלוח – תוכלו לקבל תוסף ולהטמיע את תהליך בחירת הלוקרים לתוך תהליך ההזמנה באתר שלכם (כאילו, דא!).

מפת נקודות איסוף – תושבי הפריפריה, אני באמת מצטערת לדווח שגם במקרה הזה – אין חבילות בשבילכם! מפת השילוח לא מכסה חלקים נרחבים מהארץ. שמישהו יסביר לי את הקטע הזה, פליז!

מהירות – לא יודעת, אשמח לקבל דיווח.

שירות לקוחות – לא יודעת, אשמח לקבל דיווח.

שירות אונליין – לא יודעת אם יש דרך לפנות אליהם בצ’אט חי.

אתר החברה – האתר של UPS גדול ומסורבל (מן הסתם) אבל יש מערכת נפרדת לבעלי אתרי סחר שנראית ידידותית ונקייה.

הכנה למשלוח -אמור להיות כמו בבוקסיט, מעניין אם הם יכולים לגלות לך כמה מקום פנוי יש בנקודת ההפקדה של החבילות.

מעקב משלוחים, קבלות על תשלומים, היסטוריית משלוחים – אולי זו החברה שתעניק לנו חשבון משתמש עם טבלה מסודרת שמראה במבט-על את מצב המשלוחים בשבדרך ומקושרת למסמכים השונים? בואו נתפלל ביחד!

שינוי יעד/ביטול משלוח – ברור שזה קטע מורכב אבל אולי אפשר לחלום על שירות ידידותי ומסייע?


EPOST

עוד שירות שיאפשר לכם לשלח חבילות ללוקרים ברחבי הארץ. פניתי אליהם כדי לקבל הצעת מחיר, אעדכן כאן כשאדע יותר. (יומיים מאוחר יותר: בינתיים לא חזרו אלי, אמשיך לעדכן).

ובינתיים:

מחיר  – לא יודעת.

בחירת יעד משלוח – לא יודעת.

מפת נקודות איסוף – תושבי הפריפריה, אתם כבר יודעים מה אני עומדת לכתוב: אין. חבילות. בשבילכם.

מהירות – לא יודעת, אשמח לקבל דיווח.

שירות לקוחות – לא יודעת, אשמח לקבל דיווח.

שירות אונליין – לא יודעת אם יש דרך לפנות אליהם בצ’אט חי.

אתר החברה – קצת מבולגן ושיווקי, מקווה שיש מערכת נפרדת ומסודרת אחרי שפותחים חשבון.

הכנה למשלוח, מעקב משלוחים, קבלות על תשלומים, היסטוריית משלוחים – אין לי מושג על התהליך ועל איכות המערכת.


 

הערות

mood_bad
  • אין הערות עדיין
  • chat
    הוספת הערה לפוסט זה