למה לפתוח בלוג?

שאלנו כבר באתר הזה איך לפתוח בלוג, אבל הדיון בפוסט ההוא היה בעיקר על השאלה הטכנית – איפה ואיך יישב הבלוג שאתם כל כך רוצים לפתוח.

בפוסט הנוכחי אני מעלה, ברשותכם, שאלה אחרת לגמרי: האם אתם רוצים לפתוח בלוג? מה ייצא לכם מזה? למה זה טוב בכלל? זה הרבה עבודה?

למה לי לכתוב בלוג?

כשאני סוקרת את 469 (!) הבלוגים הפעילים שכבר מצאתי במסגרת המאמץ להקים את המאגר הזה, אני מזהה כמה סוגי בלוגרים עיקריים:

המשוררים

כך אני קוראת בלב לאנשים המוכשרים והנלהבים שיש להם צורך לחלוק את רגשותיהם וחוויותיהם עם הזולת. במקרה הזה הבלוגר הוא משורר (או סופר, או צלם) שמשתמש באינטרנט כמו שפעם השתמשו במגירה… עם ההבדל הקטן שרשת האינטרנט מאפשרת לו לחשוף את יצירתו לפוטנציאל אינסופי של קוראים.

למה הם כותבים בלוג? בשביל הכיף. יש להם מזכרת יפה לחלוק עם מי שהם אוהבים או לשמור לעצמם. מי שמוכשר מאד יצליח להשיג הרבה קוראים, למרות שהמשוררים מתאפיינים בכך שזה לא מעניין אותם באופן מיוחד.

המקצוענים

אנשים שמתייחסים לבלוג כמו עבודה – והם עובדים קשה! מעלים תמונות, מנהלים חשבונות ברשתות החברתיות, מפרסמים בתדירות גבוהה. המקצוענים שואפים למקסימום קוראים וחשיפה ולכן הם מציעים לקוראים שלהם הרבה ערך: מתכונים, הדרכות, מידע, כתיבה טובה, צילומים איכותיים.

למה הם עושים את זה? לפעמים הם פשוט נהנים, כמו המשוררים – אבל הם פשוט כל כך פרפקציוניסטים שהתחביב הפך לאתר מושקע במיוחד. לפעמים הם רוצים למתג את עצמם כדמות סמכות – או שזה קורה להם בטעות, אבל זה בכל מקרה נחמד. אולי יזמינו אותם לכתוב בתשלום עבור גוף תקשורת גדול. פרסומות באתר אולי יכניסו להם דמי כיס. אולי זה יאפשר להם למכור סדנאות או לפתוח חנות וירטואלית בהמשך הדרך? מי יודע – ברגע שאתה מביא טראפיק של עשרות אלפי גולשים אפשר לעשות עם זה כל מיני דברים טובים.

החובבנים

הם עושים את כל מה שהמקצוענים עושים, אבל באיזי, בכיף שלהם. הם דומים למשוררים בכך שהם לא במיוחד לחוצים על קוראים ועוקבים.

את החובבנים נמצא פעמים רבות כאורחים באתרים כמו סלונה או תפוז. הם עלולים להתפתח למקצוענים בהמשך – אבל בשלב הנוכחי הם פשוט חולקים ידע ומידע. הם דומים למשוררים בכך שהם לא מתעניינים במיוחד בכמויות הקוראים וסתם נהנים מהכתיבה. הם דומים למקצוענים בכך שהם מחפשים להעניק לקוראיהם ערך מוסף ותועלת.

הסוחרים

בעלי עסקים שפותחים בלוג כדי לקדם את העסק שלהם. זה צעד חכם מאד כי בלוג מוצלח מביא תנועת גולשים וכל גולש הוא לקוח פוטנציאלי. בלוג מסחרי מצוין יהיה כזה שיביא הרבה ערך לגולשים וכך יכניס אותם לבלוג. כל כניסה כזו יכולה להפוך להזמנה, כל גולש – ללקוח. במיטבו, בלוג מסחרי הוא דרך יוצאת מהכלל לקידום עסקי והרחבת מעגל הלקוחות.

סוחרים שיודעים את העבודה יכתבו בלוג מרתק ומלא תועלת סביב תחום פעילות העסק עבור הגולשים. אם כך, סוחר מוצלח יפעל בדיוק כמו בלוגר מקצוען – הוא ישקיע הרבה מאד אנרגיה בכתיבה ובקידום של בלוג בעל ערך שמעניק מידע והנאה לקוראים.

מן הסתם, חלק מהסוחרים התחילו מבלוג מצליח ובנו סביבו עסק שמוכר פריטים רלוונטיים לתחום הסיקור של הבלוג.

החברתיים

כאלה שיש נושא שבוער בהם והם מתים להעביר אותו הלאה. אם יש להם שכל הם יידעו איך לנהל בלוג שיביא הרבה קוראים ויקדם את המטרה שלהם. כלומר – יש לנו כאן עוד סוג בלוגר שצריך לחשוב על הקוראים ולהתנהל כמו המקצוענים.

המתפרנסים

הבלוגרים הבודדים שמצליחים לשלב כישרון רב ותנועת גולשים גדולה ביחד עם יכולת שיווקית מסחרית. זה שילוב נדיר, אבל קיים וישנם בלוגרים ישראלים מעטים שמתפרנסים מהכתיבה. עוד על פרנסה מהבלוג בפוסט הזה.

זה הרבה עבודה?

תלוי. אם אתם משוררים או חובבנים – תעבדו בכיף שלכם ותיהנו מעצם היצירה. זה סוף הסיפור, הרי אתם יודעים למה אתם כותבים בלוג. ת’כלס, הפוסט הזה לגמרי מיותר עבורכם.

כל מי שרוצה להכניס הרבה קוראים – אלפים, עשרות אלפים ואפילו מאות אלפים – עומד לעבוד קשה מאד.

(בואו נסייג: אולי יש מקרים נדירים שבהם בלוגר מכניס המון קוראים פשוט כי הוא נורא מוכשר, אבל אני חושבת שבהינתן כל הבלוגרים המקצוענים שצצו בשנים האחרונות, אנשים יעדיפו בלוג שמנוהל היטב וברצינות. כמובן שצריך להוציא מהכלל הזה סלבים – כל סלב יכול לפתוח בקלות בלוג ולהכניס המון גולשים, ומי מהם שישקיע גם יחזיק אותם בקלות).

יש לי תוכי, ובלוג זה קצת כמו תוכי: תובעני, מנג’ס ודורש עבודה והשקעה יומיומית. ברגע שפתחתם אותו – אסור לכם להתעלם ממנו ולהזניח אותו לתקופות ארוכות. גם עצם העובדה שאתם משקיעים בו הרבה זמן ואנרגיה לא מבטיח שתזכו להמוני קוראים. אתם נכנסים לשוק עמוס בכשרונות ובאנשים שעובדים קשה.

המפתח הכי חשוב בעולם הבלוגינג הוא התמדה. אם תבדקו, תגלו שמרבית הבלוגים המצליחים קיימים ופועלים ברצינות כבר שנים ארוכות. במרבית המקרים קהל העוקבים נבנה בעבודה קשה ולאורך זמן.

זה קשה?

אם זה קשה לכם, אל תעשו את זה. ניהול בלוג בישראל נעשה בעיקר בשביל הכיף, כי פרנסה ישירה לא תצא לכם ממנו (קרוב לוודאי).

יוצאים מכלל זה הם סוחרים וחברתיים – האנשים שרוצים למכור לציבור של אנשים מוצרים או אג’נדה. לבלוגרים מהסוג הזה משתלם לעבוד קשה גם אם לא כל כך כיף להם.

ומה ייצא לי מזה?

יכול לצאת לכם פרסום בקנה מידה מסוים עבור קהל שמעניין אתכם. יכולים לצאת לכם מזה לקוחות חדשים לאג’נדה או למוצר שלכם. יכול לצאת לכם מזה סיפוק אישי ויצירתי. יכולה להיווצר אפילו הכנסה עקיפה דרך הרצאות, סדנאות או מוצרים שתמכרו לגולשי הבלוג.

Comments

mood_bad
  • No comments yet.
  • chat
    Add a comment