בעולם של האינטרנט גוגל הוא לא סתם מלך. גוגל הוא אלוהים כל יכול שיכול להעיף את האתר שלך לשחקים או לקבור אותו במעמקים. וגוגל אוהב רק דבר אחד: תוכן, תוכן, תוכן! זכרו שגם תמונות וסרטונים הם תוכן ושגוגל מזהה ומאנדקס גם אותם.

עוד דברים שגוגל מחבב: קוראים שנשארים באתר הרבה זמן, אתר מסודר ומאורגן למשעי ואתרים חיצוניים (ואיכותיים!) שמשלבים קישורים שלוקחים לתוך האתר שלכם.

למה גוגל הוא המלך?

טוב, גוגל הוא פשוט המלך של האינטרנט וברוב האתרים מרבית הכניסות מגיעות דרך גוגל. אם אתם לא עולים בשום חיפוש בגוגל היחידים שייכנסו לאתר שלכם הם הדודה מחדרה וכמה חברים שהצלחתם לדחוף להם קישורים דרך פייסבוק או במייל.

בנייה של האתר מול גוגל לוקחת זמן – כמה חודשים במקרה הטוב, ובהרבה מקרים כמה שנים. צריך להסתכל על זה כמו על השקעה בנכס רב ערך, כי הדירוגים הגבוהים בגוגל יניבו לכם כניסות רבות לאורך זמן.

סליחה, מה רע בפייסבוק?

קודם כל, יש המון דברים רעים בפייסבוק (אבל זה לא הנושא שעל הפרק היום).

כשתתחילו לעבוד, תראו די מהר שגוגל לא מכניס לאתר אף גולש. תגלו שהרבה יותר קל למשוך חברים מהחשבון האישי בפייסבוק, וזה נראה מפתה להשקיע את עיקר העבודה בפייסבוק. אל תתפתו! כי הפוסטים שלכם בפייסבוק, פופולריים ככל שיהיו, הם זמניים ותלויים בפלטפורמה של פייסבוק (שגם מכריחה אתכם להוציא כסף טוב). אבל כשתצליחו לגרום לגוגל לאהוב פוסט כלשהו באתר שלכם פתאום תראו כניסות בכל פעם שמישהו יבצע את החיפוש הרלוונטי… הצלחה כזו תחזיק מעמד הרבה זמן ולא תעלה לכם כסף.

כמה מילים על הדירוג של גוגל

כשאתם שואלים את גוגל משהו, כל דבר, הוא מציע לכם הרבה מאד תשובות.

המקום הנחשק ביותר הוא המקום של התשובה הראשונה: הכוונה היא לתשובה שמופיעה במקום הראשון בדף הראשון מתחת לפרסומות.

הגולשים נוטים להקליק על אחד מששת הקישורים במקומות הראשונים בדף הראשון, כך שזה לגמרי בסדר (ואפילו מעולה) להגיע לכל אחד מהמקומות האלה.

א-ב-ל, להכניס תוכן למקום הראשון בדף הראשון זה לא תמיד הישג כזה גדול. הרי אם תכתבו פוסט על שאלה שאף אחד לא שואל אף פעם (“האם חתולים עפים בחלל?”), הוא לא יניב לכם כניסות כי אף אחד לא מחפש את המילים האלה. אבל כתבו פוסט על “עוגת יום הולדת”, למשל, השחילו אותו לאחד המקומות הראשונים – והופ! יש לכם עשרות אלפי כניסות בחודש.

סדר וארגון

בהקשר הזה כדאי לחשוב על גוגל כמו על משתמש סביר. גולש כזה אמור להסתדר יפה בבלוג שלכם: למצוא פוסטים מעניינים, לעבור מפוסט לפוסט, לחפש. זה אומר שכדאי להגיע למצב שבו יש לכם תפריט מסודר שמחלק את התכנים לפי קטגוריות.

רוצים להיות רגועים לגמרי? לכו על חברת בניית אתרים ממש טובה או שתדאגו לכך שהאתר שלכם יישב על מערכת מוכרת וחזקה כמו וורדפרס.

איזה סוג תוכן גוגל אוהב?

שאלה: אם גוגל אוהב תוכן, אפשר פשוט לעשות קופי פייסט לעבודת הגמר שלי מהתיכון או לאיזה קובץ טקסט ענקי אחר?

ובכן, הלוואי שזה היה כל כך פשוט. הדבר שצריך להבין ולהפנים הוא שגוגל אוהב תוכן שאנשים אוהבים. לכל שאלה שמישהו מקליד למנוע החיפוש גוגל ינסה למצוא את התשובה שתעשה את המישהו הזה מרוצה. אז הוא סורק את כל התשובות האפשריות ולאט לאט מזהה מה התשובה שמרבית האנשים אוהבים: זו התשובה שתופיע במקום הראשון. אם התכנים שלכם זבליים אף אחד לא ירצה לקרוא אותם וגוגל יידע את זה.

עוד משהו שממש חשוב לדעת: גוגל מזהה תכנים מועתקים ומעניש עליהם! אף פעם (אבל אף פעם) אל תעתיקו תכנים מאתר לאתר, אפילו אם מדובר בתכנים בבעלותכם. אם אתם רוצים לפרסם את התכנים במקום נוסף חשוב לשנות אותם במידה ניכרת.

איך מגיעים למקומות הראשונים?

אין תשובה פשוטה על השאלה הזו, העבודה שלכם חייבת לכלול הרבה ניסוי וטעייה.

בגדול – כדאי לבחור נושא פופולרי אבל לא פופולרי מדי. אם תכתבו על “עוגת יום הולדת” אתם נכנסים ראש בראש בפוסטים חזקים שיושבים היטב על המקומות הגבוהים כבר הרבה מאד זמן. הדרך הטובה ביותר היא לנסות לזהות מונחים שיש סביבם הרבה חיפושים אבל אין עליהם תשובות טובות.

יש לי דוגמה: פוסט שכתבתי שעלה למקומות גבוהים סביב “משחקי הכס דמויות”. כמו שאתם יכולים לשער, בסדרה כל כך פופולרית ומורכבת מדובר בשילוב מילים שהרבה אנשים מחפשים.

אבל איך ידעתי שדווקא הפוסט שלי, מכל הפוסטים שבעולם, יטפס למקומות הראשונים? הרי המון אנשים כותבים על משחקי הכס! אז קודם כל: לא ידעתי, כי אין הבטחות כשמדובר על כתיבת תוכן. מה שאני כן יודעת הוא שגוגל מקדם תכנים שמעניקים לקוראים ערך מסוים שאין במקומות אחרים. במקרה הספציפי של הפוסט על משחקי הכס דאגתי ל: תחזוקה. סדר וארגון. שפע מידע כולל דמויות שוליות (שדווקא אותן מחפשים הרבה). כתיבה קלילה ודיבורית (בניגוד לתכנים היבשים של ויקיפדיה, למשל).

אגב, פוסט כזה הוא לא פוסט ‘ירוק עד’. כשהסדרה לא משודרת – יש ירידה בכניסות. ובכל זאת, מדובר בפוסט חזק שהביא לי הרבה כניסות. וכאן אנחנו מגיעים לעוד נקודה מעניינת: אם יש לך תכנים שגוגל כבר זיהה כתכנים חזקים – גוגל הופך לחבר וקל יותר ויותר לקדם את התכנים החדשים שלך. זה מעגל חיובי שמזין את עצמו.

אז מה למדנו?

שכדי לכתוב תוכן מצליח צריך:

  1. לחפש נושא שמעניין אנשים לאורך זמן
  2. לעשות חיפוש במצב אנונימי ולבדוק את התכנים המתחרים על המונח הזה
  3. לכתוב פוסט מעולה, יותר טוב מכל מה שיש ברשת
  4. לחכות בסבלנות ולקוות לטוב

קישורים נכנסים

אם אתם רוצים שגוגל יאהב אתכם נסו להשיג קישורים נכנסים חזקים. זה אומר שאתם רוצים שאתר שגוגל כבר אוהב ומכיר (נגיד, YNET), יכתוב על הבלוג שלכם. ואם האתר החזק והמוכר ישים קישור בלינק ישירות אל הבלוג – אז בכלל שיחקתם אותה.

קישורים כאלה עוזרים עם הדירוג כי גוגל מניח שאם אתר חזק מפנה אליך סימן שיש לך תוכן איכותי ששווה קריאה. אתרים חזקים הם לא בהכרח אתרים גדולים – צריך לזהות את האתרים החשובים בתחום הפעילות של הבלוג ולנסות ליצור איתם שיתופי פעולה (עוד מידע על שיתופי פעולה תמצאו בקישור הזה).

הערות

mood_bad
  • אין הערות עדיין
  • chat
    הוספת הערה לפוסט זה